PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, która jest właścicielem krakowskiej elektrociepłowni zakończyła modernizację instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS). Dzięki zrealizowanej inwestycji – dwukrotnie spadną emisje tlenków siarki oraz emisje pyłu. Tym samym krakowska elektrociepłownia dostosowała w tym zakresie swoje instalacje do nowych norm środowiskowych, które będą obowiązywały od sierpnia 2021 r.
Ostatnie miesiące to czas intensywnych inwestycji i remontów w PGE Energia Ciepła m.in. związanych z przyjętą strategią dostosowania instalacji krakowskiej elektrociepłowni do wymogów określonych w Konkluzjach BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania. Prace modernizacyjne dotyczące urządzeń instalacji odsiarczania spalin w krakowskiej elektrociepłowni trwały łącznie ponad 2 miesiące. W instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS) została dołożona półka sitowa w celu obniżenia emisji tlenków siarki do powietrza. Na kominie IMOS zamontowano również dodatkową instalację do ciągłego monitoringu emisji.
W przyszłym roku zakończą się prace związane z modernizacją elektrofiltrów na wszystkich – czterech kotłach blokowych oraz zostanie dołożona dodatkowa – trzecia warstwa katalizatorów. Modernizacja objęła zarówno część mechaniczną jak i elektryczną. Dzięki zastosowaniu w istniejących elektrofiltrach najlepszych dostępnych technologii, możliwe będzie użytkowanie tych jednostek przez kolejne lata, spełniając przy tym wszystkie wymagania dotyczące emisji pyłów do atmosfery.
– Program inwestycyjny PGE Energia Ciepła wpisuje się w długofalowy proces umacniania pozycji naszej spółki na rynku ciepła oraz jako partnera miast i regionów w ich zrównoważonym rozwoju. Prace dostosowujące instalacje do przyszłych norm środowiskowych trwają w elektrociepłowniach we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Kielcach i w Krakowie – mówi Przemysław Kołodziejak, p. o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła.
– Prace zmierzające do dostosowania krakowskiej elektrociepłowni do nowych norm emisyjnych, wymagają koordynacji działań służb remontowych, eksploatacyjnych, handlowych oraz BHP. W tym celu opracowano aż sześć projektów zmierzających do dostosowania urządzeń do nowych wymogów środowiskowych. Jednocześnie zainicjowano szereg rozwiązań, które w czasie inwestycji miały na celu utrzymanie sprawności pozostałych urządzeń oraz instalacji w elektrociepłowni – mówi Grzegorz Żebrowski, Dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.
W najbliższych miesiącach zostanie również zmodernizowanie laboratorium chemiczne, które działa przy krakowskiej elektrociepłowni od lat 70. W efekcie przeprowadzonych prac laboratorium zostanie doposażone w nowe analizatory. Ciągłe doskonalenie nadzoru i kontroli poprawności funkcjonowania procesów w elektrociepłowni pozwala na samodzielne realizowanie wymaganych badań laboratoryjnych, bez konieczności zlecania ich na rynku.
Działania związane z dostosowaniem instalacji elektrociepłowni do wymogów określonych w konkluzjach BAT, to tylko część zadań inwestycyjnych realizowanych na terenie krakowskiej elektrociepłowni. Trwają prace związane z przygotowaniem elektrociepłowni do wymagań rynku mocy oraz prowadzone są modernizacje i remonty, które mają na celu utrzymanie odpowiednich parametrów technicznych instalacji i urządzeń na terenie krakowskiej elektrociepłowni.
Konkluzje BAT (z ang. Best Available Techniques) to przepisy sporządzone na podstawie dokumentu referencyjnego BAT (tzw. BREF), który formułuje wnioski dotyczące najlepszych dostępnych technik dla instalacji objętych przepisami oraz wskazuje poziomy emisji powiązane z najlepszymi dostępnymi technikami.
Konkluzje BAT, które dotyczą dużych obiektów energetycznego spalania zostały opublikowane w dniu 17 sierpnia 2017 r., w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przyjęty dokument znajduje zastosowanie do instalacji energetycznego spalania paliw (co najmniej 50 MW całkowitej nominalnej mocy cieplnej dostarczanej w paliwie), ale także do bezpośrednio związanych z nimi niektórych instalacji zgazowania węgla lub innych paliw. |
Źródło: PGE Energia Ciepła SA