Technologie

PGE Energia Odnawialna testuje technologię rozszerzonej rzeczywistości

Rozszerzona rzeczywistość – która coraz częściej wykorzystywana jest nie tylko w grach komputerowych, ale również w przemyśle i biznesie – pozwala na połączenie świata fizycznego z cyfrowym. Jest to możliwe dzięki nakładaniu się wirtualnych i interaktywnych obiektów na obraz prawdziwego otoczenia. Końcowy efekt można oglądać na ekranie smartfona, tabletu czy też za pomocą specjalnych okularów.

System, który jest testowany na Farmie Wiatrowej Kisielice przygotowała, wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą, polska spółka 1000 realities. W ramach projektu, wyposażyła ona służby eksploatacyjne PGE Energia Odnawialna w specjalistyczny sprzęt usprawniający pracę serwisowe. Najważniejszym jego elementem są inteligentne okulary przetwarzające informacje zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak i wewnętrznych czujników, ściśle współpracujących ze specjalistycznym oprogramowaniem.

W praktyce, podczas inspekcji farmy wiatrowej pracownikowi, poprzez inteligentne okulary na bieżąco są wyświetlane niezbędne dane dotyczące pracy wiatraka. Takie rozwiązanie przyspiesza i ułatwia serwis farm wiatrowych oraz poprawia bezpieczeństwo pracy – mówi Marcin Karlikowski, Prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna.

Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, operator serwisujący turbinę może w czasie rzeczywistym przesłać obraz ze swoich okularów do osób z centrali, a następnie skonsultować z nimi co w danym przypadku należy zrobić. Dzięki takiej zdalnej komunikacji jest możliwe precyzyjne zdiagnozowanie ewentualnej awarii, oznaczenie na obrazie niepokojących objawów pracy turbiny oraz przekazanie ekipie serwisującej dokładnych instrukcji postępowania.

Dużym usprawnieniem jest również możliwość cyfrowego wypełnienia karty przeglądu. Zamiast długopisu i kartki papieru pracownik PGE Energia Odnawialna – dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości – wykorzystuje do tego celu inteligentne okulary. Wypełnienie wirtualnej checklisty pozwoli zmniejszyć liczbę popełnianych błędów i podnieść bezpieczeństwo pracy. Dane z tak wykonanego obchodu zostaną zapisane w bazie danych i będzie można po nie sięgnąć z poziomu panelu administracyjnego.

Kolejnym krokiem będzie stworzenie dokumentacji fotograficznej oraz wideo, co usprawni przepływ informacji oraz poprawi jakość prac serwisowych, a w przyszłości pozwoli na szybkie i łatwe wyszukiwanie danych historycznych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2322,1 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.

Działy

Reklama