News » Uchwała o spółce GZM – Czysta Energia: Metropolia złoży skargę…

Uchwała o spółce GZM – Czysta Energia: Metropolia złoży skargę do sądu na decyzję wojewody

30 Lip 2020 Możliwość komentowania Uchwała o spółce GZM – Czysta Energia: Metropolia złoży skargę do sądu na decyzję wojewody została wyłączona Share 'Uchwała o spółce GZM – Czysta Energia: Metropolia złoży skargę do sądu na decyzję wojewody' on Facebook Share 'Uchwała o spółce GZM – Czysta Energia: Metropolia złoży skargę do sądu na decyzję wojewody' on Email Share 'Uchwała o spółce GZM – Czysta Energia: Metropolia złoży skargę do sądu na decyzję wojewody' on Print Friendly

Podczas Sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przedstawiciele gmin członkowskich podjęli uchwałę w sprawie złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w sprawie utworzenia spółki GZM – Czysta Energia.

GZM – Czysta Energia to spółka celowa, którą chce powołać Metropolia. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie i realizacja inwestycji związanej z budową i uruchomieniem instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Spółka ma w całości należeć do samorządów, by zapewnić stabilność cen za przetworzenie dostarczanych odpadów.

26 maja br. Zgromadzenie GZM podjęło uchwałę w sprawie jej powołania. Została ona uchylona 1 lipca przez Wojewodę Śląskiego. Według argumentacji Nadzoru Prawnego Wojewody, Metropolia nie może samodzielnie powołać tej spółki, ponieważ do ustawy, na podstawie której działa, nie jest wpisane wprost, że jej zadaniem jest „przygotowanie procesu inwestycyjnego zmierzającego do budowy i uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów”, a zagospodarowanie odpadów komunalnych jest zadaniem własnym gmin.

Metropolia ma odmienne zdanie. W wyjaśnieniu dla Wojewody argumentuje, że została powołana, aby realizować zadania ponadlokalne, które w pewnym stopniu wpisują się w zadania gminne, niemniej jednak mają wymiar metropolitalny.

– Wszakże wolą ustawodawcy było wyposażenie związku metropolitalnego w na tyle szeroki zakres zadań określonych w art. 12 ust. 1 u.z.m.ś., aby nie ograniczać sfery jego działań do konieczności poszukiwania konkretnych zadań metropolitalnych w ustawach szczególnych, które miałyby determinować w ocenie Wojewody Śląskiego czy dane zadanie wpisuje się w zakres zadań własnych GZM – możemy przeczytać w wyjaśnieniu.

Źródło: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Wpis został opublikowany 30 Lip 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć