News » KHK SA kupuje gaz dla miejskich instytucji

KHK SA kupuje gaz dla miejskich instytucji

29 Lip 2020 Brak komentarzy Share 'KHK SA kupuje gaz dla miejskich instytucji' on Facebook Share 'KHK SA kupuje gaz dla miejskich instytucji' on Email Share 'KHK SA kupuje gaz dla miejskich instytucji' on Print Friendly

1,4 mln zł zaoszczędzą miejskie instytucje kupujące gaz ziemny w ramach Krakowskiej Grupy Zakupowej Gazu, której liderem jest Krakowski Holding Komunalny SA. Wyniki zakończonego właśnie postępowania przetargowego są bardzo korzystne – przez cały 2021 i 2022 r. uczestnicy grupy będą kupować gaz po cenach z 2018 r.

– W kontekście grupowych zakupów energii bardzo ważną kwestią jest poprawna analiza sytuacji na światowym i krajowym rynku dostaw gazu. Dokonują jej specjaliści z KHK SA i przedstawiają swoje rekomendacje Komitetowi Sterującemu powołanemu przez Prezydenta Miasta Krakowa. Sytuacja gospodarcza wywołana pandemią koronawirusa znacząco wpłynęła na spadek cen gazu na światowych i krajowej giełdzie, co z powodzeniem wykorzystaliśmy organizując przetarg – zaznacza Tadeusz Trzmiel, Prezes Zarządu KHK SA. – Warto dodać, że gdybyśmy nie wykorzystali sprzyjających warunków na giełdach i kupowali gaz „po staremu” według cenników sprzedawców, wówczas dostawy gazu w latach 2021 i 2022 byłyby droższe o ponad 7 mln zł. Gazowy „grupon” zorganizowany przez KHK SA okazał się więc doskonałym rozwiązaniem – dodaje Prezes T. Trzmiel.

Na przygotowanie przetargu, w którym kupuje się ponad 10 mln metrów sześciennych gazu (wystarczyłoby go na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody w prawie siedmiu tysiącach domków jednorodzinnych) składa się szereg etapów. Po pierwsze, należy utworzyć formalnie grupę zakupową. Oznacza to, że 120. uczestniczących w przetargu podmiotów musi w specjalnych porozumieniach udzielić KHK SA pełnomocnictwa do ich reprezentacji w postępowaniu, zgodnie z prawem zamówień publicznych. W kolejnym etapie należy bardzo precyzyjnie opisać zamówienie. – To jeden z warunków uzyskania dobrych cen – przedstawienie planowanych ilości zapotrzebowania na gaz w poszczególnych miesiącach roku, a w naszym przypadku dwóch lat. Ta skomplikowana tabela zawierająca ponad 25 tys. pozycji, po odpowiedniej agregacji danych służy wykonawcom do wyceny kosztów kontraktu. To wszystko jest obudowane licznymi dokumentami wynikającymi z przepisów ustawy prawo zamówień publicznych i oczywiście zawiera bezpieczne dla gminy projekty umów na te dostawy – zaznacza Janusz Mazur, Z-ca Dyrektora Biura Sprzedaży i Obrotu Energią w Krakowskim Holdingu Komunalnym SA.

KHK SA aktualnie przygotowuje się do przeprowadzenia dużo większego postępowania, tym razem na zakup energii elektrycznej. W tym postępowaniu Spółka będzie walczyć
o jak najniższe ceny prądu dla blisko 400. uczestników Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej.

Źródło: Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie

Wpis został opublikowany 29 Lip 2020 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć