News » PGNiG: Jeszcze więcej gazu na Podkarpaciu

PGNiG: Jeszcze więcej gazu na Podkarpaciu

27 lip 2020 Możliwość komentowania PGNiG: Jeszcze więcej gazu na Podkarpaciu została wyłączona

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z sukcesem zakończyło wiercenie kolejnego odwiertu na złożach w obszarze Mielec – Bojanów. Otwór rozpoznawczy Korzeniówek-2K, wraz z poprzednim odwierconym w tym rejonie, pozwoli na wydobycie dodatkowo ok. 24 mln m3 gazu ziemnego rocznie.

Gazowy odwiert Korzeniówek-2K zlokalizowany jest w miejscowości Pustków w powiecie dębickim na Podkarpaciu. Prace poszukiwawcze gazu ziemnego Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG rozpoczął tutaj pod koniec 2017 r., odwiercając pierwszy otwór – Korzeniówek-1K. Uzyskany przypływ gazu ziemnego wysokometanowego jest typowy dla obecnej w tym rejonie struktury geologicznej składającej się z utworów miocenu zapadliska przedkarpackiego.

Według szacunków PGNiG roczne wydobycie gazu z odwiertu Korzeniówek-2K wyniesie ok. 17,4 mln m3, a z wcześniej zrealizowanego odwiertu Korzeniówek-1K ok. 6,6 mln m3.

Uzyskany pozytywny wynik kolejnego gazowego odwiertu na Podkarpaciu potwierdza, że region ten jest kluczowy dla zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a tutejsze wydobycie pełni bardzo ważną rolę w strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnegopowiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG.Dzięki realizacji kolejnych zaplanowanych odwiertów oraz zastosowaniu najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych w procesie eksploatacji złóż chcemy w ciągu najbliższych lat zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu ziemnegododał.

Oba odwierty zostaną włączone do produkcji z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury eksploatacyjnej Kopalni Gazu Ziemnego Pilzno. Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG prowadzi obecnie analizy pozyskanych wyników geologiczno-złożowych, które pozwolą na podjęcie decyzji o dalszych pracach w tym rejonie.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Wpis został opublikowany 27 lip 2020 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.