Elektroenergetyka

Bezpieczna praca z TAURONEM

Porażenie/wypadek – tak kwalifikowane są TAURONIE niebezpieczne zdarzenia na sieci elektroenergetycznej lub na instalacji wewnętrznej klientów. Zgłoszeń o takich zdarzeniach wpływa do spółki rocznie kilkadziesiąt i niestety kilka z nichdotyczy porażeń ciężkich lub śmiertelnych. TAURON Dystrybucja prowadzi więc działania, które mają uświadamiać zagrożenia i przypominać wszystkim o zasadach bezpieczeństwa w domu i podczas prac wykonywanych w pobliżu infrastruktury energetycznej.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas prac domowych i budowlanych? Czy można kosić trawę po deszczu? Jak uniknąć wypadku podczas majsterkowania w domu? Na te pytania odpowiadają nowe animacje i filmiki przygotowane w ramach akcji edukacyjnej „Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy”.  

W ramach akcji przypominamy zasady bezpiecznej pracy z wykorzystaniem oraz przy urządzeniach elektroenergetycznych TAURONA. Filmy udzielają porad dotyczących prac domowych, między innymi na tematy: „Bezpieczne prace wokół domu”, „Bezpieczny majsterkowicz”, „Czy można kosić trawę po deszczu?”.

Historie tworzące fabułę filmików opowiadają o codziennych czynnościach wykonywanych w domu – drobnych naprawach, majsterkowaniu, czy pracach w ogrodzie. Ze statystyk wynika, że wypadki przy takich działaniach najczęściej wynikają z niesprawnego sprzętu, przetartego przewodu oraz prowizorycznych podłączeń urządzeń. I właśnie na takie sytuacje zwracają uwagę animacje publikowane na kanale Youtube.

Filmiki to proste animacje przemawiające obrazem do wyobraźni. Film o typowo letniej aktualnej teraz tematyce Czy można kosić trawę po deszczu?” został w ciągu dwóch pierwszych tygodni od wyemitowania odtworzony ponad 50 tys. razy, a w sumie jego popularność przekracza już 70 tys. odtworzeń. Dzięki temu co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób dowiedziało się, jak niebezpieczne może być używanie elektrycznych urządzeń na mokrym podłożu.  

– Tak duża popularność akurat tego filmu nas zaskoczyła, bo sądziliśmy, że wiedza, jak niebezpieczne jest połączenie prądu i wody jest powszechna. Okazało, się że nawet tak oczywiste zasady bezpieczeństwa warte są przypominania, bo jeśli ludzie tak często chcieli poznać odpowiedz na proste tytułowe pytanie, to znaczy, że jej nie znali lub nie byli jej pewniZachęcam więc tym bardziej do odwiedzenia kanału youtube.com/TauronTV, gdzie można zobaczyć animacje i filmy dotyczące bezpieczeństwa w domu i pracy  wyjaśnia Łukasz Zimnoch, Rzecznik Prasowy, TAURON Polska Energia.

Statystyki wypadków, które wydarzają się podczas prac domowych pokazują, że często do groźnych zdarzeń dochodzi również podczas prac remontowychwymagających stawiania rusztowania lub drabiny. Mowa tu o remontach dachu, malowaniu elewacji, wymianie okien. Zdarza się, że pracownicy firm usługowych lub domownicy wykonujący takie prace samodzielniezbliżają się niebezpiecznie do linii napowietrznej zasilającej dom lub przebiegającej w jego pobliżu.

Z perspektywy poziomu terenu linia jest bezpieczna i odległa, jednak przy pracy np. na drabinie należy zwracać uwagę na bezpieczne odległości i zachować ostrożność i uwagę. A często osoby zajęte pracą nie zwracają uwagi na sąsiedztwo linii będącej pod napięciem. Równie groźne jest samodzielne odcinanie zasilania na czas remontu, prowizoryczne podłączania oraz ingerencja w skrzynkę przyłączeniową.                   Ostrożny pracownik

Drugi obszar, któremu dedykowana jest akcja „Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy” dotyczy pracy zawodowej rolników oraz operatorów maszyn i dużych gabarytowo pojazdów. W tym przypadki do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi najczęściej podczas przejazdu albo wykonywania prac pod w pobliżu linii energetycznych z nieuwzględnieniem dopuszczalnych i bezpiecznych odległości od przewodów. Dlatego od kilku lat TAURON Dystrybucja zwraca uwagę swoim klientom na to zagrożenie, prowadząc działania edukacyjne i ostrzegające. Chodzi w nich o to, by każdy operator sprzętu pamiętał, że zetknięcie maszyny z linią elektroenergetyczną kończy się często uszkodzeniem maszyny i porażeniem kierowcy. W  przypadku linii wysokiego i średniego napięcia zdarza się, że śmiertelnym.

– W ramach programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy” edukujemy operatorów maszyn budowlanych i rolniczych. Ostrzegamy przed nadmiernym zbliżaniem się do linii elektroenergetycznych. Robimy to poprzez emitowanie i kolportaż materiałów filmowych i wydawnictw oraz poprzez współpracę z izbami gospodarczymi zrzeszającymi przedsiębiorców. W ulotkach i na plakatach adresowanych do pracowników firm budowlanych, i transportowych oraz do rolników zawarte są ostrzeżenia przed zbytnim zbliżaniem się do przewodów pod napięciem. Operatorzy dowiadują się z nich również, jak należy zachować się w sytuacji krytycznej, by ratować zdrowie i życie swoje i kolegów – mówi Lesław Majkut odpowiadający w TAURON Dystrybucja za obszar BHP.

Każde takie uszkodzenie i zdarzenie na sieci skutkuje również przerwami w dostawie energii dla klientów zasilanych z danej linii lub stacji. Dlatego dodatkową wartością „Bezpieczników” jest ograniczenie liczby awarii i ograniczeń w zasilaniu klientów. Najważniejszą wartością jest jednak zawsze życie i zdrowie osób wykonujących swoje zawodowe obowiązki w sąsiedztwie linii i infrastruktury energetycznej.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa na stronie bezpieczniki.tauron.pl

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama