OZE

Grupa PGE uruchamia dwie nowe farmy wiatrowe

– Podejmujemy dziś działania, które nie tylko pozwolą Polsce zachować bezpieczeństwo energetyczne, ale i zapewnić Polakom tanią energię elektryczną również ze źródeł akceptowanych przez nasze otoczenie – powiedział Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych podczas otwarcia dwóch nowych farm wiatrowych Grupy PGE na Pomorzu.

W czwartek 25 czerwca br. Grupa PGE zainaugurowała działanie dwóch nowych farm wiatrowych w województwie zachodniopomorskim – Karnice II oraz Starza/Rybice. Aż 43 turbiny wiatrowe wytworzą energię elektryczną dla ok. 120 tys. gospodarstw domowych. Łączna moc zainstalowana na obu farmach to blisko 100 MW.

Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych takie inwestycje jak uruchomione przez Grupę PGE farmy wiatrowe pokazują, że Polska jest na właściwej drodze sprawiedliwej transformacji energetycznej. – To przedsięwzięcie jest ważne nie tylko dla całej Polski, ale i dla regionu. Dla lokalnych samorządów oznacza wpływy z podatków czy nowe drogi. To też dochody dla właścicieli gruntów dzierżawionych pod budowę wiatraków i towarzyszącej im infrastruktury. Ta inwestycja wpisuje się w całościowe spojrzenie na rozwój polskiej gospodarki – podkreślił Wicepremier Jacek Sasin.

– Wicepremier Jacek Sasin zwrócił uwagę na to, jak ważny jest dialog społeczny przy planowaniu i realizacji transformacji polskiego miksu energetycznego. – Wiemy, że to bardzo trudny proces wymagający przede wszystkim społecznej akceptacji i zrozumienia. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi stronami – nie tylko ze spółkami energetycznymi, ale i z przedstawicielami strony społecznej zarówno sektora energetycznego, jak i górniczego – powiedział Wicepremier. – Będziemy też oczywiście informować społeczeństwo, jakie są podstawy naszych decyzji, jakie będą ich skutki i co chcemy osiągnąć przez dane działania tak, aby nie budziły społecznych kontrowersji – dodał.

Wideo

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama