Ciepłownictwo » Elektrownia Łagisza stabilnym źródłem ciepła

Elektrownia Łagisza stabilnym źródłem ciepła

15 cze 2020 Możliwość komentowania Elektrownia Łagisza stabilnym źródłem ciepła została wyłączona

TAURON zakończył uciepłownienie Elektrowni Łagisza. Ostatnim etapem inwestycji było przekazanie do eksploatacji nowej kotłowni szczytowo-rezerwowej, która zapewni dostawy ciepła podczas dużego zapotrzebowania lub postoju bloku 460 MWe.  

Elektrownia Łagisza jest źródłem ciepła dostarczanego do ponad 260 węzłów ciepłowniczych zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, co daje w sumie możliwość podłączenia prawie 20 tys. mieszkań w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością podłączenia części Sosnowca.

– Nowa kotłownia szczytowo-rezerwowa ma pełnić rolę rezerwowego i szczytowego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza. Ciepło będzie w niej wytwarzane w czasie postoju bloku 460 MWe lub kiedy zapotrzebowanie przekroczy moc układu ciepłowniczego bloku – informuje Wojciech Przepadło, Wiceprezes Zarządu TAURON Wytwarzanie. – Kotłownia stanowi zatem niezbędne uzupełnienie podstawowego źródła ciepła, jakim od grudnia 2019 stał się blok 460 MW. Oba nowe źródła ciepła w Łagiszy – podstawowe i szczytowo-rezerwowe – zastąpią wysłużone bloki ciepłowniczo-kondensacyjne 120MWe, które zostaną wkrótce wycofane z eksploatacji – dodaje wiceprezes Przepadło.

Nowa kotłownia składa się z czterech kotłów wodnych o mocy 36 MWt i sprawności 96% każdy. Obiekt wyposażono w dwa zbiorniki magazynowe oleju opałowego o pojemności 2000 m3 każdy. Kotłownia spełnia wymagania konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać od  sierpnia 2021 r. i posiada wszelkie niezbędne instalacje bezpieczeństwa.

Dwa wcześniejsze etapy Projektu Uciepłownienia Elektrowni Łagisza, składały się na dostosowanie bloku 460 MWe w Elektrowni Łagisza do wytwarzania ciepła grzewczego.

Łącznie na uciepłownienie złożyły się trzy zadania. Pierwszym było dostosowanie turbiny bloku 460 MWe do pracy w kogeneracji (proces równoczesnego wytwarzania energii elektrycznej ciepła grzewczego). Drugim zadaniem była zabudowa podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacja stacji ciepłowniczej. Trzecim natomiast zabezpieczenie dostaw ciepła polegające na budowie szczytoworezerwowego źródła ciepła, składającego się z czterech kotłów olejowych. Dzięki inwestycjom powstał kompletny układ do wytwarzania ciepła grzewczego o mocy 150 MWt w źródle podstawowym i 144 MWt w źródle rezerwowo-szczytowym.

Produkcja energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji jest najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania energii chemicznej paliw. Modernizacja bloku 460 MWe przełożyła się na zwiększenie sprawności energetycznej netto (dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu) z niespełna 43% (wyłącznie w kondensacji) do 54% (w trybie maksymalnej kogeneracji), a także na zmniejszenie jednostkowego zużycia spalanego paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska na jednostkę wyprodukowanej energii i ciepła.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 15 cze 2020 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.