Paliwa dla energetyki

Usługa tranzytu na gazociągu jamalskim realizowana zgodnie z zamówieniami klientów

Usługa tranzytu na gazociągu jamalskim jest realizowana przez GAZ-SYSTEM na bieżąco, zgodnie z zamówieniami klientów. Korzystanie z przepustowości tego gazociągu odbywa się  na podstawie prawa unijnego w formule udziału w aukcjach.

Zamówienia są w całości zrealizowane, a przy tak niskich poziomach zamówienia przepustowości z kierunku wschodniego nie ma potrzeby pracy tłoczni przez całą dobę. W związku z tym  gazociąg jamalski nie pracuje cały czas. Okresowo, w przypadku gdy zamówienia gazu z kierunku Niemiec są wyższe od tych z kierunku wschodniego, może być także uruchamiany fizyczny przesył w punkcie Mallnow  Rewers z kierunku Niemiec do Polski.

Jednocześnie przypomina się, że  do 31 maja tego roku na gazociągu jamalskim nie ma rezerwacji przepustowości. Zamawianie przepustowości do końca maja odbywa się w aukcjach w produktach dobowych i śróddziennych według zapotrzebowania klientów.

To klienci decydują, w jakim stopniu chcą korzystać z gazociągu jamalskiego. Obecnie zamówienia są znacznie mniejsze, ale przepustowość jest zamawiana każdego dnia  począwszy od 17 maja 2020 r.

Od 1 czerwca  na gazociągu jamalskim jest zarezerwowana przepustowość w produkcie miesięcznym. Także  w okresie od 1 lipca  do 30 września  br.  zamówiona została przepustowość w produkcie kwartalnym.

Natomiast aukcje roczne na kolejny rok gazowy tj. rok rozpoczynający się  od 1 października 2020, odbędą się w lipcu.

W celu uzyskania dokładnych informacji nt. wyników aukcji przepustowości w punktach wejścia/wyjścia na polskim odcinku gazociągu Jamał-Europa zachęca się do skorzystania z Platformy GSA.

Od 6 lipca 2020 r. aukcje przepustowości w punkcie Mallnow będą się odbywać na platformie RBP, a na pozostałych punktach gazociągu jamalskiego, tak jak dotychczas, na Platformie GSA.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Działy

Reklama