Elektroenergetyka

Veolia uruchamia platformę poświęconą transformacji energetycznej

Nowy portal Transformacja2050.pl, będący zwieńczeniem kilkumiesięcznego projektu prowadzonego przez Veolię, to miejsce otwartej rozmowy o przyszłości energetyki w Polsce. Uruchamiając go firma animuje debatę o konkretnych rozwiązaniach i scenariuszach oraz zaprasza do udziału w niej ekspertów ze wszystkich środowisk.

Transformacja2050.pl, przedsięwzięcie Veolii i firmy doradczej 4CF, to portal internetowy poświęcony przyszłości energetyki, współtworzony przez ekspertów zarówno z Veolii, jak i z spoza organizacji. Firma wyszła z założenia, że skoro ciepłownictwo, i ogólniej energetyka, prawdopodobnie zmienią się bardzo na przestrzeni najbliższych 30 lat, to trzeba rozważyć scenariusze przyszłości i prognozy branży oraz konkretnych rozwiązań technicznych, które mogą się niebawem pojawić.

– Aby wytyczyć drogę w kierunku pożądanych wizji 2050 r., potrzebujemy dziś współpracy i wkładu wszystkich interesariuszy. Otwarta debata i wspólne poszukiwanie rozwiązań z udziałem firm energetycznych, sektora publicznego i finansowego, przemysłu oraz społeczeństwa to w naszej ocenie właściwa droga wypracowania planów i strategii. Dlatego stworzyliśmy portal Transformacja 2050, który jest otwartą platformą do dyskusji o przyszłości pomiędzy wszystkimi interesariuszami – mówi Frederic Faroche, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce.

Projekt rozpoczął się w drugiej połowie 2019 r. przy udziale obszernego grona ekspertów branżowych i z wykorzystaniem metody foresightowej, polegającej na analizie scenariuszy przyszłości. Przygotowane przez ekspertów trzy wizje rozwoju rynku energii w Polsce, każdy kreślący odrębną przyszłość w zakresie elementów makrootoczenia, miksu energetycznego oraz organizacji rynku w kraju, stanowiły punkt wyjścia do dalszych rozważań. Później, w toku warsztatów, zostały one skonfrontowane z przewidywaniami przedstawicieli przedsiębiorstw energetycznych, instytucji finansowych, izb gospodarczych oraz niezależnych ekspertów.
Portal internetowy „Transformacja 2050” to kontynuacja projektu foresightowego. W założeniu ma być był źródłem wartościowej, eksperckiej wiedzy na tematy związane z przyszłością rynku energii, transformacją energetyczną i pokrewnymi tematami. Jak dotąd ukazały się dwa wydania tematyczne: jedno poświęcone cyfryzacji w energetyce, a drugie przyszłości wykorzystania paliw gazowych. W dalszej kolejności pojawią się na nim analizy dotyczące wpływu klęsk żywiołowych na energetykę oraz przyszłości inteligentnych sieci energetycznych, a nowe treści będą pojawiać się na nim regularnie w dalszych miesiącach.
Źródło: Veolia

Działy

Reklama