News » ORLEN Projekt produkuje energię odnawialną

ORLEN Projekt produkuje energię odnawialną

20 maj 2020 Możliwość komentowania ORLEN Projekt produkuje energię odnawialną została wyłączona

ORLEN Projekt, spółka z Grupy ORLEN, inwestuje w nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Na budynku w Płocku zamontowana została mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy blisko 50 kWp. To największa mikroinstalacja fotowoltaiczna w Grupie ORLEN. Umożliwi ona ORLEN Projekt zmniejszenie do 25% w skali roku opłat za zużycie energii elektrycznej oraz istotne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

– Zgodnie ze strategią zwiększamy  zaangażowanie  w energetykę niskoemisyjną. Jako PKN ORLEN poprzez swoje działania jak choćby budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku konsekwentnie wpisujemy się w trend zielonej energetyki. W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku zasilająca ORLEN Projekt wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

– Przy projektowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej analizowaliśmy rozwiązania techniczne pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności. Przy doborze typu paneli fotowoltaicznych oraz kąta ich nachylenia pod uwagę została wzięta lokalizacja i konstrukcja budynku, a także stopień nasłonecznienia. Umożliwiło to zoptymalizowanie kosztów inwestycji i osiągnięcie korzystnego efektu pod względem zwrotu poniesionych nakładów. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu pracowników ORLEN Projekt, którzy zresztą byli jego pomysłodawcami – mówi Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt.

Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na budynku sąsiadującym z głównym budynkiem spółki ORLEN Projekt. Składa się z 175 paneli polikrystalicznych o mocy 285 W każdy, wyposażonych w optymalizery mocy, które pozwalają zwiększyć do 25% wytworzonej energii elektrycznej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia. Tak zaprojektowana instalacja umożliwia wyprodukowanie w skali roku do 51 MWh energii elektrycznej. Instalacja w ciągu roku pozwoliłoby naładować blisko 1300 samochodów elektrycznych albo pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 12 gospodarstw domowych.

Wcześniej koncern w ramach programu pilotażowego zamontował panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 180 kWp, zbudowane z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.​

Wpis został opublikowany 20 maj 2020 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.