Paliwa dla energetyki

PGNiG: nasze argumenty wygrały z Nord Stream 2

Niemiecki regulator rynku energetycznego – Bundesnetzagentur – odmówił udzielenia derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Tym samym musi on być podporządkowany unijnym regulacjom. To sukces PGNiG i jego niemieckiej spółki zależnej PGNiG Supply & Trading, które brały udział w postępowaniu derogacyjnym. 

Działania PGNiG SA w postępowaniu przed niemieckim regulatorem od początku miały poparcie polskiej administracji rządowej.

– Bezpieczeństwo energetyczne Polaków jest jednym z priorytetów rządu. Zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim monopolistycznym praktykom zagranicznych firm i próbom dzielenia europejskich odbiorców na lepszych i gorszych. Dzisiejsza decyzja niemieckiego regulatora, który odrzucił wniosek Nord Stream 2 o uprzywilejowane traktowanie, stanowi dowód skuteczności naszej polityki energetycznej – powiedział Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA, wyraził satysfakcję z wyniku postępowania przed Bundesnetzagentur.

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z zadowoleniem przyjęło decyzję niemieckiego regulatora. Potwierdza ona siłę naszych argumentów przeciwko wyłączeniu Nord Stream 2 spod stosowania regulacji III Pakietu Energetycznego Unii Europejskiej. Od początku uważaliśmy, że Nord Stream 2 nie może być uprzywilejowany. Nadal niezmiennie, podobnie jak Rząd RP, stoimy na stanowisku, że projekt Nord Stream 2 niesie negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa dostaw i konkurencji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – skomentował Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. 

O statusie prawnym Nord Stream 2 Bundesnetzagentur zdecydowała 15 maja 2020 r. Niemiecki regulator oddalił wniosek spółki projektowej Nord Stream 2 AG w sprawie derogacji dla gazociągu Nord Stream 2 od stosowania regulacji prawa Unii Europejskiej.

Spółka Nord Stream 2 AG budująca gazociąg Nord Stream 2 dążyła do wykorzystywania gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec bez konieczności udostępniania infrastruktury stronom trzecim, rozdziału właścicielskiego (unbundlingu) oraz stosowania transparentnych i rynkowych taryf. Dlatego w styczniu 2020 r. złożyła wniosek o udzielenie derogacji do Bundesnetzagentur. W marcu 2020 r. do postępowania zostały dopuszczone Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz niemiecka spółki zależnej PGNiG Supply & Trading. To pozwoliło na przedstawienie w postępowaniu szeregu argumentów przeciwko derogacji dla Nord Stream 2, czego efektem była decyzja Bundesnatzagentur z 15 maja 2020 r.

PGNiG SA i PGNiG Supply & Trading szczegółowo przeanalizują treść decyzji i jej uzasadnienie. Spółki będą monitorować dalszy przebieg sprawy, w tym ewentualne działania odwoławcze inicjowane przez Nord Stream 2 AG.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Działy

Reklama