Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Energa podpowiada firmom, jak obniżać koszty zużycia energii elektrycznej

Wielu przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa poszukuje sposobów na redukcję kosztów prowadzonej działalności. Pomocne mogą być narzędzia wspierające zakupy zarządzanie zużyciem energii elektrycznej.

Opłaty za media – wodę, gaz czy energię elektryczną – to konkretne wydatki, jakie w swoich budżetach ujmuje każde większe przedsiębiorstwo. W dobie epidemii COVID-19, gdy wiele firm z dnia na dzień ogranicza lub zawiesza działalność, ich właściciele szukają sposobów na zmniejszenie kosztów. Warto jednak pamiętać, że również po przezwyciężeniu koronawirusa można będzie wprowadzić rozwiązania wspierające oszczędzanie.

Zużycie pod kontrolą

Efektywność energetyczna opiera się na idei optymalnego gospodarowania swoim zapotrzebowaniem na energię w taki sposób, aby możliwie dobrze dostosować je do realnych potrzeb firmy.

Energa Obrót oferuje w zakresie efektywności energetycznej szereg usług doradczych, analitycznych i wdrożeniowych. Drobna inwestycja z czasem przynosi konkretne oszczędności. Skorzystanie z usług efektywnościowych Energi Obrotu może skutecznie obniżyć rachunki firmy za prąd nawet o kilkadziesiąt procent.

Podstawową usługą w ramach poprawy efektywności energetycznej są audyty energetyczne, pozwalające określić dokładny profil zużycia firmy i obszary, w których można je zracjonalizować. Na tej podstawie przedsiębiorca może wybrać konkretne usługi z szerokiej oferty Energi Obrotu. Wśród działań optymalizacyjnych znajduje się m.in. wykonanie projektu technicznego w celu modernizacji istniejącej infrastruktury firmy pod kątem jej większej efektywności, a co więcej – kompleksowe przeprowadzenie zaproponowanych prac modernizacyjnych.

Energa Obrót oferuje także opomiarowanie firmy dodatkowym urządzeniem eSmart w celu stworzenia aktualizowanego co minutę profilu zużycia energii, jak również opracowanie strategii zarządzania zużyciem energii w przedsiębiorstwie – dokumentu określającego potrzeby energetyczne firmy oraz zawierającego konkretne wytyczne, jak potrzeby te zaspokoić bez marnowania energii elektrycznej.

Jedną z metod poprawy efektywności energetycznej jest też zainstalowanie przez przedsiębiorstwo paneli fotowoltaicznych, a tym samym zyskanie własnego źródła energii, które po zbilansowaniu gwarantuje wyraźną obniżkę rachunków. Również w tym zakresie Energa Obrót świadczy kompleksowe usługi, począwszy na wizji lokalnej, przez prace planistyczne, aż po montaż i podłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Pełną ofertę usług efektywnościowych można znaleźć na stronie Energi Obrotu.

Ceny energii w rękach przedsiębiorców

Oferty indeksowane to kolejne rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą bardziej świadomie kształtować wysokość rachunków za prąd, a w konsekwencji – wypracować odczuwalne oszczędności.

Energa daje dostęp do specjalistycznego narzędzia, w ramach którego firmy mogą samodzielnie decydować, jaką część ich rocznego wolumenu i w którym momencie, a więc także według jakiej ceny, Energa Obrót ma zakupić na Towarowej Giełdzie Energii. Innymi słowy, firma może zlecić zakup energii w dogodnym dla siebie  momencie, gdy ceny energii w kontraktach terminowych są niższe, w efekcie redukując swoje opłaty.

Specyficzną odmianą oferty indeksowanej jest oferta SPOT. Dzięki temu modelowi zakupu przedsiębiorca może skorzystać nie tylko z rynku kontraktów terminowych, ale również z Rynku Dnia Następnego (rynku SPOT), na którym dynamika zmian cen jest jeszcze większa, dając przedsiębiorcy jeszcze większą elastyczność w kształtowaniu rachunków firmy.

Aby skorzystać z tych możliwości, Energa Obrót udostępniła firmom specjalną platformę internetową. Przedsiębiorcy mogą śledzić tam aktualne trendy cenowe i, jeśli uznają to za stosowne, zlecać zakup energii według wybranych przez siebie wytycznych. Platforma Ofert Indeksowanych dostępna jest pod adresem poi.energa.pl.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama