Paliwa dla energetyki

Więcej amerykańskiego gazu w Polsce

PGNiG i Cheniere kontynuują współpracę w zakresie dostaw LNG. Trzeci ładunek w ramach kontraktu długoterminowego dostarczony metanowcem „GasLog Warsaw”.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało kolejną dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego od firmy Cheniere, kontynuując współpracę na rzecz zapewnienia bezpiecznych dostaw gazu ziemnego dla Polski. Na mocy kontraktu z 2018 r. roczna ilość LNG od amerykańskiego producenta wzrośnie od 2023 r. do 1,95 mld m3 po regazyfikacji.

Metanowiec o symbolicznej nazwie „GasLog Warsaw” dostarczył 28 kwietnia 2020 r. do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu ok. 70 tys. ton LNG, co po regazyfikacji daje ok. 95 mln m3 gazu ziemnego. To trzecia dostawa od Cheniere dla PGNiG w ramach kontraktu długoterminowego, a druga w tym roku. Ładunek przypłynął z terminalu eksportowego Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.

Mimo panujących obecnie na świecie zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, dostawy LNG przypływają do Polski bez żadnych zakłóceń i zgodnie z planem. Pod tym względem możemy liczyć na rzetelność i terminowość kontrahentów – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. – Import LNG jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, które opieramy na solidnych fundamentach współpracy między innymi z amerykańskimi partnerami. W przypadku LNG od firmy Cheniere od 2023 r. wolumen dostaw znacząco wzrośnie, osiągając ok. 1,95 mld m3 gazu ziemnego rocznie – dodał Prezes PGNiG.

Cieszymy się,  że możemy kontynuować realizację niezakłóconych dostaw LNG dla naszego klienta PGNiG – powiedział Anatol Feygin, Wiceprezes i Dyrektor Handlowy Cheniere. – Celem Cheniere jest zapewnienie bezpiecznego źródła amerykańskiego gazu ziemnego dla Polski, teraz i w przyszłości – dodał.

Współpraca PGNiG i Cheniere Energy trwa od kilku lat. W czerwcu 2017 r. do Polski przypłynął pierwszy w historii ładunek amerykańskiego skroplonego gazu – właśnie od Cheniere. Była to jednorazowa dostawa, tzw. spot. Pod koniec 2018 r. obie firmy zawarły wieloletnią umowę na dostawy LNG, a pierwszy ładunek w ramach tego kontraktu przypłynął w lipcu 2019 r. W międzyczasie do Polski przypływały jeszcze pojedyncze ładunki skroplonego gazu wyprodukowane przez Cheniere. Obecna dostawa jest trzecią w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Cheniere z 2018 r. Poprzednia miała miejsce 1 kwietnia 2020 r. Według umowy wolumen dostaw obejmuje ok. 0,7 mld m sześc. łącznie w całym okresie 2019-2022, a w latach 2023-2042 obejmie ok. 39 mld m3 gazu po regazyfikacji łącznie w całym tym okresie, tj. ok. 1,95 mld m3 po regazyfikacji rocznie.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Działy

Reklama