Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie 30 marca 2020 r. wydał korzystny dla PGNiG S.A. wyrok w sporze ze spółką Gazprom o cenę gazu ziemnego. – Wygrana PGNiG to bardzo dobra wiadomość dla spółki, dla odbiorców gazu ziemnego oraz dla całego sektora energetycznego. Zwycięstwo to otwiera PGNiG drogę do dalszych działań w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu i transformacji energetycznej – podkreślił Minister Klimatu Michał Kurtyka.
Zgodnie z wyrokiem Trybunał ustalił nowy wzór cenowy kontraktu na dostawy gazu ziemnego zawartego między PGNiG S.A. a rosyjskim Gazpromem. Orzeczenie kończy spór trwający od 2014 r. i postępowanie arbitrażowe wszczęte na wniosek PGNiG S.A. w 2016 r.
– Kieruję moje wyrazy uznania dla obecnego Zarządu spółki, kierowanego przez Pana Prezesa Jerzego Kwiecińskiego oraz dla Zarządu Pana Prezesa Piotra Grzegorza Woźniaka za nieustępliwość i głęboko zakorzenione przekonanie o słuszności takich działań. To ich wytrwałość i konsekwencja doprowadziły do tego sukcesu – zaznaczył Minister Kurtyka.
Nowa formuła obowiązuje retroaktywnie od 1 listopada 2014 r. PGNiG S.A. szacuje, że na tej podstawie partner rosyjski będzie zobowiązany zwrócić polskiej spółce ok. 1,5 mld dolarów.
– Przed spółką dużo wyzwań, związanych z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego do Polski. W 2022 r. kończy się kontrakt na dostawy gazu z kierunku rosyjskiego i oddane do użytku zostaną kluczowe elementy infrastruktury dywersyfikującej, takie jak gazociąg Baltic Pipe. Wczorajsze orzeczenie otwiera nowe możliwości dla przyszłych działań PGNiG S.A. w tym zakresie – wskazał Minister Klimatu.
– Dlatego cieszy mnie deklaracja Prezesa Kwiecińskiego, że priorytetem dla spółki będzie kontynuacja polityki pełnego uniezależnienia się od gazu z kontraktu jamalskiego i m.in. zakup nowych złóż gazu ziemnego. Wydaje się, że niepodległość Polski w zakresie bezpieczeństwa gazowego jest na wyciągniecie ręki – powiedział Minister Klimatu.
W opinii ministra Kurtyki to orzeczenie pozwoli spółce stać się czempionem polskiej transformacji energetycznej, w której gaz ziemny będzie odgrywał istotną rolę.
– Widzę tu potencjał np. w dziedzinie ciepłownictwa czy transportu i technologii wodorowych. Przed nami zupełnie nowe wyzwania związane z jednej strony ze zmieniającym się dynamicznie otoczeniem energetycznym, a z drugiej z koniecznością skutecznej odpowiedzi na wyzwania związane z epidemią COVID-19. Uważam, że w tej nowej rzeczywistości PGNiG S.A. odegra znaczącą rolę jako lider przemian. Już dziś widać duże zaangażowanie spółki i umiejętność natychmiastowej reakcji w sytuacji kryzysowe – podkreślił Michał Kurtyka.
– Dlatego chciałbym bardzo podziękować Panu Prezesowi Kwiecińskiemu i wszystkim spółkom energetycznym za dotychczasowe działania i solidarność w obliczu pandemii – dodał Minister.
Źródło: Ministerstwo Klimatu