Elektroenergetyka

Fortum finalizuje transakcję i zostaje większościowym właścicielem Unipera

Fortum sfinalizowało pierwszą transzę w ramach umowy zakupu akcji Uniper SE od Elliott Management Corporation i jej spółek zależnych oraz Knight Vinke Energy Advisors Limited i spółek stowarzyszonych. To oznacza, że Fortum posiada obecnie 69,6% akcji i praw głosu w Uniper. Druga transza w ramach wspomnianej umowy, na minimum 1,0% i maksymalnie 3,8% akcji, zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Fortum łącznie zapłaci za akcje do 2,6 mld EUR, zwiększając tym samym swoją inwestycję w Uniper do maksymalnie 6,5 mld EUR.

– Transakcja stanowi ważny kamień milowy na naszej drodze do utworzenia kluczowej dla rynku europejskiego grupy energetycznej. Uniper to odnoszący sukcesy, międzynarodowy dostawca i sprzedawca energii, który doskonale pasuje do wizji rozwoju Fortum. Dopasowując nasze strategie, będziemy mogli przejąć wiodącą rolę w transformacji energetyki w Europie i stworzyć prawdziwą wartość dla wszystkich interesariuszy – mówi Pekka Lundmark, Prezes i Dyrektor Generalny Fortum.

– Aby przyspieszyć transformację energetyczną, należy ograniczyć emisje dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji energii i poczynić znaczne inwestycje nie tylko w odnawialne źródła energii, ale także w coraz czystszy gaz, magazynowanie energii i inne elastyczne rozwiązania, które mogą zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii na następne dziesięciolecia – kontynuuje Pekka Lundmark.

Źródło: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Działy

Reklama