Ochrona środowiska

Pomorskie miasta przy współpracy z Energa Oświetlenie redukują emisję dwutlenku węgla

Spółka Grupy Energa, Energa Oświetlenie z końcem marca zakończy modernizację blisko 1000 opraw oświetlenia ulicznego w Mieście Świdwin i Gminie Manowo. To pierwsze miejscowości w Zachodniopomorskiem, które w zeszłym roku podpisały umowy na kompleksową usługę oświetleniową. Zużycie energii spadnie o ponad połowę, a to przyniesie nie tylko oszczędności dla lokalnych budżetów, ale również odciąży wpływ na środowisko.

W Świdwinie wymieniono 514 energochłonnych opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Dzięki temu zmniejszy się o ok. 57,5% zużycie energii przez oświetlenie uliczne w mieście. Spadnie również emisja CO2 do atmosfery o ok. 101,47 ton rocznie.

W Gminie Manowo zmodernizowano 416 opraw sodowych na nowoczesne opraw LED. Zużycie energii spadnie o ok. 51,3%, a szacowny spadek emisji CO2 do atmosfery wyniesie o ok. 68,74 ton rocznie.

Wykonane prace będą miały pozytywny wpływ na środowisko poza redukcją dwutlenku węgla, zmniejszy się emisja innych niekorzystnych dla środowiska związków chemicznych tj.; tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla i pył całkowity.

Warto przypomnieć, że w styczniu br. Energa Oświetlenie podpisała umowę z Miastem Gdynia na kompleksową usługę oświetleniową zakładającą wymianę blisko 5700 starych, energochłonnych opraw sodowych na nowoczesne, energooszczędne oprawy LED. W rezultacie modernizacji, która zostanie przeprowadzona do końca sierpnia br. spadnie emisja CO2 do atmosfery o około 2012 ton rocznie.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama