OZE

Energa stawia na inteligentne liczniki przyjazne dla OZE

Energa Operator ogłosiła przetarg na dostawę blisko 600 tys. inteligentnych liczników. Po zakupie ich liczba wzrośnie do ponad 1,5 mln. Oznacza to, że już niebawem z tego typu urządzeń korzystać będzie ponad połowa klientów. Co ważne – nowoczesne liczniki przystosowane będą do potrzeb prosumentów, umożliwiając im szybszy montaż mikroinstalacji OZE.

Inteligentne liczniki, poza zdalnym pomiarem w czasie rzeczywistym, eliminującym ryzyko ewentualnych błędów odczytowych, pozwalają na bieżące monitorowanie i lepsze zarządzanie zużyciem energii.

Za pomocą portalu https://mojlicznik.energa-operator.pl lub mobilnej aplikacji „Mój licznik”, odbiorcy mogą przeprowadzić szczegółową analizę poboru energii w określonych okresach – dzień, miesiąc lub rok, a także przeprowadzić symulację kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy użyciu cen wybranego sprzedawcy.

Nowoczesne liczniki stosowane przez Energę Operatora, są ważną częścią wdrażanej inteligentnej sieci dystrybucyjnej. Ułatwiają prawidłowe prognozowanie zarówno zużycia, jak i produkcji energii, w coraz bardziej popularnych mikroinstalacjach.

Poprzez zdalną transmisję umożliwiają realizację takich usług, jak aktualizacja grupy taryfowej w przypadku zmiany umowy przez odbiorcę czy powiadomienie operatora o błędach technicznych, takich jak brak napięcia. A to wszystko bez konieczności interwencji ze strony przyłączonych do sieci podmiotów.

W związku z trwającą koniunkturą na rynku mikroinstalacji, Energa Operator wybierając nowe urządzenia pomiarowe, postawiła na liczniki dwukierunkowe, które liczą zarówno pobraną energię, jak i tą wprowadzoną do sieci przez przydomowe źródło wytwórcze.

Przetarg obejmuje dostawę liczników jednofazowych i trójfazowych – łącznie 593 tys. urządzeń.  Szczegółowe dane znajdują się na stronie zakupy.energa-operator.pl. Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest do 15 lipca 2020 r.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama