Artykuły Polecane Technologie

Vivo Energy rośnie szybciej dzięki SAP S/4 HANA

Firma Vivo Energy, jeden z afrykańskich liderów sektora paliwowego, potrzebował wsparcia w procesie cyfrowej transformacji. Wyzwaniem była szybko rosnąca skala biznesu i operacji firmy. Vivo Energy postawiło na rozwiązania z rodziny SAP S/4 HANA, aby usprawnić procesy zarządzania HR, doświadczeniami klientów oraz planowania rozwoju organizacji. Firma zdecydowała się na wdrożenie systemów wykorzystujących chmurę obliczeniową. Partnerem wdrożeniowym dla Vivo Energy był IBM Services.

Sieć sprzedaży detalicznej Vivo Energy w ostatnich latach rozrosła się w szybkim tempie. W ciągu pięciu lat firma uruchomiła ponad 800 nowych stacji benzynowych. Obecnie działa w 23 krajach, w swojej sieci ma ponad 2100 stacji i zatrudnia ponad 2700 osób. To właśnie z powodu tego szybkiego rozwoju firma Vivo Energy musiała dokonać zmian w dotychczasowym środowisku IT i udoskonalić swoje systemy do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

Usprawnienie procesów i lepsze wykorzystane danych

Rozwiązania SAP oraz IBM zaprojektowane przez IBM Services zaczęły transformować działalność Vivo Energy, umożliwiając firmie usprawnienie procesów, podniesienie efektywności pracowników i lepsze wykorzystanie gromadzonych danych. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi analizy w rozwiązaniu SAP S/4HANA, firma Vivo Energy monitoruje wydajność każdej ze swoich stacji, co ułatwia podejmowanie właściwych decyzji i pozwala tworzyć inteligentne przedsiębiorstwo aktywnie reagujące na potrzeby klientów.
Zastosowane rozwiązania przynoszą korzyści również sprzedawcom detalicznym Vivo Energy. SAP S/4HANA pozwala przewidywać zapotrzebowanie na poszczególne produkty i automatyzuje uzupełnianie zapasów na stacjach paliw, co wpływa na obniżenie kosztów dystrybucji paliwa.

Transformacja środowiska IT

Okres szybkiego rozwoju firmy pokazał, że używane wcześniej w Vivo Energy systemy informatyczne były przeszkodą w realizacji dalszych planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Często generowaliśmy wiele kopii tego samego zestawu danych, co powodowało problemy z zarządzaniem danymi i zwiększało złożoność naszego środowiska IT. Przez to trudniej było nam podejmować świadome decyzje o przyszłości biznesu – powiedział Mike McCormick, CIO w Vivo Energy.

Vivo Energy zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania ERP nowej generacji, aby uprościć swoje środowisko IT i lepiej wykorzystać zbierane dane w procesach decyzyjnych.

– Skoncentrowaliśmy się na kontynuacji naszej niezwykłej historii rozwoju i aby to osiągnąć, chcieliśmy stworzyć jedną, jednolitą platformę dla wszystkich naszych danych. Pozwoliło nam to na integrację procesów w różnych funkcjach biznesowych, usprawniło przepływy informacji i ułatwiło monitorowanie oraz analizę naszych działań – dodał Mike McCormick, CIO w Vivo Energy.

Rewolucyjna transformacja

Vivo Energy była jedną z pierwszych spółek energetycznych o międzynarodowej skali, która wdrożyła pełny pakiet aplikacji SAP S/4HANA wraz z SAP SuccessFactors, SAP Cloud for Customer oraz SAP Integrated Business Planning w jednej zintegrowanej, kompleksowej platformie. IBM Services i Vivo Energy zastosowały podczas wdrożenia metodę zwinnego zarządzania z naciskiem na szybkie podejmowanie decyzji.

– Takie podejście do wdrożenia gwarantuje, że proces transformacji cyfrowej biznesu energetycznego będzie miał globalny szablon rozwiązania, wymagający zaledwie minimalnego lokalnego dostosowania w każdej funkcji biznesowej. Korzystając z metodyki wdrożenia SAP Active, spółki Vivo Energy i IBM wybrały podejście w rodzaju „wielkiego wybuchu” polegające na równoczesnym włączeniu wielu składników aplikacji. To podejście ma szanse sprawdzić się w dużych, sprawnie działających organizacjach – skomentował Filip Kowalski, Menedżer ds.Rozwoju, Sektor Utilities, SAP CEE.

Vivo Energy korzysta obecnie z rozwiązań SAP S/4HANA w 15 krajach. Firma IBM Services wdrożyła rozwiązanie SAP S/4HANA oparte na serwerach IBM Power Systems i systemach archiwizacji IBM Storwize V7000 wraz z SAP SuccessFactors, SAP Cloud for Customer i SAP Integrated Business Planning, udzielając wsparcia w tworzeniu inteligentnego przedsiębiorstwa.

Informacje na temat Vivo Energy

Vivo Energy jest wiodącym na rynku, panafrykańskim sprzedawcą paliw zajmującym się dystrybucją i sprzedażą swoich produktów pod marką Shell w krajach Afryki Północnej, Zachodniej, Wschodniej i Południowej. Obecnie firma prowadzi ponad 2100 stacji paliw w 23 krajach.

Źródło: SAP Polska

Działy

Reklama