OZE

Startują gminne spotkania Energi Obrotu o fotowoltaice

Popularność instalacji fotowoltaicznych w kraju rośnie. Energa podąża za trendami i przedstawia swoim klientom nową propozycję: instalację odnawialnych źródeł energii, produkcję zielonej energii, a w rezultacie zmniejszenie rachunków.

W lutym 2020 roku, moc zainstalowana wszystkich paneli fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła rekordowy pułap 1,4 GW. Do sieci Energi Operatora – spółki dystrybucyjnej Grupy Energa – podłączone są obecnie mikroinstalacje o mocy skumulowanej ok. 200 MW, z czego 99% stanowi już właśnie fotowoltaika. Jest to najlepszy dowód na to, że zainteresowanie tego typu źródłami energii wyraźnie rośnie i to nie tylko wśród klientów biznesowych, ale też indywidualnych.

Spotkania z ekspertami Energi Obrotu

Jak znaleźć oszczędności w zużyciu energii? Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne może się opłacić? Jakie korzyści niesie rządowy program „Mój prąd”, oferujący atrakcyjne dofinansowanie? Energa Obrót rozpoczyna pilotażowy cykl spotkań, na których eksperci odpowiedzą na pytania związane z fotowoltaiką dla klienta indywidualnego i przedstawią ofertę spółki w tym zakresie.

– Spotkania, które przygotowujemy, organizowane są na wyraźny i jednoznaczny sygnał płynący od samorządów. Władze gmin dostrzegają potrzebę tego typu inicjatyw. Zainteresowanie fotowoltaiką, szczególnie dzięki rządowemu wsparciu z programu „Mój prąd”, wśród mieszkańców polskich gmin, rośnie. Włodarze na swoich terenach chcą popularyzować wiedzę o ekologicznych rozwiązaniach wśród mieszkańców. To główny powód naszej współpracy – tłumaczy Kamil Łapiński, Ekspert ds. Usług Energetycznych w Enerdze Obrocie.

Pełna informacja

Pilotażowy cykl spotkań ma pozwolić na określenie faktycznego zainteresowania potencjalnych klientów tego typu wydarzeniami i samą ofertą. Spotkania odbędą się w kilku gminach, z którymi Energa Obrót zakończyła już rozmowy bądź właśnie je finalizuje. Spółka zaprasza też inne gminy do współpracy przy organizacji spotkań. W tym celu należy skontaktować się z pracownikami Energi Obrotu: Jolantą Sztrąpf (jolanta.sztrapf@energa.pl) lub Sebastianem Bursztynem (sebastian.bursztyn@energa.pl).

W trakcie spotkań mieszkańcy poszczególnych gmin otrzymają pełną informację związaną z inwestycją w fotowoltaikę. Zainteresowanym osobom zostanie przedstawiona wstępna kalkulacja kosztów montażu instalacji. Osoby te będą mogły także ustalić ewentualne daty spotkań w celu wyceny montażu

Pierwszą miejscowością, w której eksperci Energi Obrotu spotkają się z mieszkańcami, będzie Opatówek (pow. kaliski). Spotkanie odbędzie się 20 lutego 2020 r. o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Kościelnej 2. Drugie spotkanie odbędzie się natomiast 24 lutego o godz. 17:00 w Urzędzie Miejskim w Jastarni (pow. pucki) przy ul. Portowej 24.

Do 90% oszczędności

W ramach swojej oferty Energa Obrót proponuje kompleksowe rozwiązanie – od wizji lokalnej, przez prace planistyczne, aż po montaż i podłączenie. Na podstawie wizji lokalnej nie tylko zarekomendowana zostanie najlepsza technologia i oszacowany koszt montażu, ale także sporządzona będzie analiza oszczędności, jakie zyska klient, który skorzysta z paneli fotowoltaicznych. Nie pozostaje to bez znaczenia, ponieważ tego typu źródła pozwalają zaoszczędzić w skali roku nawet do 90% kosztów zużycia energii elektrycznej. Aby skorzystać z oferty Energi Obrotu, wystarczy być konsumentem i właścicielem dachu lub gruntu, na którym ma być zamontowana cała instalacja.

Oferta uwzględnia również wszelkie formalności, które dotyczą pozyskania środków z rządowego programu „Mój prąd”. Zapewnia on dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kW. Środki w formie dotacji mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, nie więcej jednak, niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. W zależności od progu podatkowego, 17 lub 32% kosztów instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podstawy podatku PIT.

Inwestycja w praktyce

Moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest tak, aby zbilansować roczne wydatki, które dotyczą zużycia prądu. Rodzina cztero- lub pięcioosobowa, która mieszka w domu o powierzchni ok. 150 m2, zużywa średnio 3 200-3 300 kWh rocznie. W jej przypadku sprawdzi się więc instalacja o mocy 3,7 kWp. Koszt takiej instalacji wraz z montażem to ok. 20 tys. zł. Moc instalacji kwalifikuje ją do programu „Mój prąd”. Końcowy koszt instalacji po uwzględnieniu dofinansowania oraz ulgi termomodernizacyjnej to 12,6 tys. zł w przypadku 17% progu podatkowego oraz 10,3 tys. zł w przypadku 32%. Kwota ta przekłada się na zwrot inwestycji w ciągu odpowiednio pięciu lub sześciu lat. W momencie pełnego zbilansowania instalacji fotowoltaicznej koszty, które poniesie cztero- lub pięcioosobowa rodzina za zużycie energii elektrycznej, spadną do ok. 200-220 zł rocznie.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama