Ciepłownictwo

Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń w ramach akcji „Poznaj region z przewodnikiem”

W  zeszłym roku  po raz pierwszy marszałkowska akcja „Poznaj region z przewodnikiem”, została rozszerzona również o firmy i zakłady przemysłowe. Wtedy też toruńska elektrociepłownia dołączyła do akcji.  Zeszłoroczne zwiedzanie PGE Toruń cieszyło się dużym powodzeniem – w ciągu 4 godzin elektrociepłownię odwiedziło około 200 mieszkańców regionu. Dlatego też PGE Toruń potwierdziła swój udział także w tegorocznej akcji.

– Kolejny raz dołączyliśmy do akcji Urzędu Marszałkowskiego, aby promować nasz region również w aspekcie rozwoju innowacji przemysłowej, w tym produkcji ciepła i energii elektrycznej w procesie kogeneracji. Mieszkańcy, którzy odwiedzą nas 29 lutego, będą mieli okazję, po raz drugi w nocnej oprawie zobaczyć naszą elektrociepłownię. Pokażemy jakie stosujemy urządzenia i technologie do produkcji ciepła, aby chronić środowisko i jak dbamy o bezpieczeństwo cieplne i energetyczne Torunia. Zapraszam mieszkańców naszego regionu na industrialną, nocną wycieczkę po elektrociepłowni – mówi Robert Kowalski, Prezes Zarządu PGE Toruń.

Od 2017 roku energia elektryczna i ciepło dla Torunia produkowane są w wysokosprawnej kogeneracyjnej elektrociepłowni, wykorzystującej paliwo gazowe. Podczas wizyty w elektrociepłowni PGE Toruń, mieszkańcy będą mogli zobaczy jakie urządzenia biorą udział w produkcji, m.in. turbina gazowa typu lotniczego, produkująca energię elektryczną i akumulator ciepła mieszczący 12 tysięcy ton wody. Uczestnicy dowiedzą się co to jest kogeneracja, jak zbudowane są nowoczesne ciepłociągi, w jaki sposób oszczędzać ciepło i jak przyłączyć budynek do sieci ciepłowniczej, aby ograniczyć niską emisję i poprawić jakość powietrza.

– Nasza akcja „Poznaj region z przewodnikiem” z roku na rok ma coraz więcej uczestników. W zeszłym roku było ponad 3500 mieszkańców województwa, którzy skorzystali z około 130 wydarzeń. W tym roku oferta jest jeszcze bogatsza. Stąd cieszy nas to, że elektrociepłownia PGE Toruń również w tym roku włączyła się do akcji. Dzięki temu mieszkańcy, oprócz zwiedzania muzeów, instytucji kulturalno-edukacyjnych i parków krajobrazowych, mogą poznać również ważne dla regionu zakłady przemysłowe – mówi Marcin Drogorób, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki,  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Toruńską elektrociepłownię będzie można zwiedzić 29 lutego w godzinach od 18:00 do 22:00, w pięciu oddzielnych grupach.

W tym roku również inna elektrociepłownia z grupy PGE Energia Ciepła dołączyła do akcji – Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy pokaże mieszkańcom jak produkowane są energia elektryczna  i ciepło dla bydgoszczan. PGE Energia Ciepła Odział Elektrociepłownia w Bydgoszczy również zorganizowała nocną wycieczkę dla swoich gości 29 lutego w godzinach od 19:00 do 21:00 (w dwóch grupach).

Na zwiedzanie elektrociepłowni w Toruniu i Bydgoszczy trzeba zapisać się poprzez oficjalną stronę  akcji „Poznaj region z przewodnikiem”, która będzie dostępna od 20 lutego od godziny 9:00 do 28 lutego do godziny 21:00: www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl

#Ciekawostki o toruńskiej elektrociepłowni:

 •  „Serce” elektrociepłowni stanowi turbina LM6000 typu lotniczego – to zmodyfikowana konstrukcja silnika odrzutowego, który zasila wiele modeli Boeinga 747, w tym samolot Air Force One!
 • Turbozespół (turbina + generator) służący do wytwarzania energii elektrycznej waży aż 210 ton, czyli tyle ile waży 35 dorosłych słoni.
 • Akumulator to innowacyjny zbiornik do gromadzenia ciepła. Ten olbrzymi „termos” pomieści aż 12 tysięcy ton wody, czyli tyle, ile znajduje się w połowie basenu olimpijskiego i w połowie sieci ciepłowniczej.
 • Podczas budowy elektrociepłowni akumulator ciepła był budowany od dachu czyli techniką spiralną – najpierw zbudowany został dach, później montowane były i podnoszone spiralnie kolejne elementy.
 • Długość sieci ciepłowniczej w Toruniu to 250 km czyli  trochę więcej niż odległość z Torunia do Warszawy.
 • Najdalej odsunięty od elektrociepłowni, ogrzewany ciepłem sieciowym w Toruniu, punkt to MOTOARENA.
 • Dzięki przyłączeniu do sieci ciepłowniczej średniej wielkości budynku wielorodzinnego, (ogrzewanego wcześniej  z indywidulanej kotłowni węglowej)  w ciągu 1 roku ilość szkodliwych zanieczyszczeń zmniejsza się o ok:  137 kg tlenków siarki, 36 kg tlenków azotu, 18 900 kg dwutlenku węgla i 450 kg pyłów.
 • Początki centralnego ogrzewania sięgają w Toruniu końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku – w 1967 r. rozpoczęto prace związane z uruchomieniem ciepłociągu w Toruniu.
 • Podłączanie do sieci ciepłowniczej pierwszego budynku na os. Rubinkowo I (ul. Rydygiera 19) było w październiku 1976 r., a na osiedlu Na Skarpie (budynek przy ul. Ślaskiego 3) – w listopadzie 1980 rok.
 • Podczas mrozu (- 20°C) – temperatura wody w sieci ciepłowniczej ma aż  130°C!
 • PGE Energia Ciepła od ponad 10 lat wspiera Stowarzyszenie „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony gatunku sokoła wędrownego. Przez te lata z gniazd na naszych kominach wyfrunęło 36 młodych sokołów, a w 2019 r. doczekaliśmy się ich 14. Podgląd gniazda sokołów jest na kominach 3 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła (Toruń, Gdynia, Lublin) i cieszy się ogromną popularnością.
 • Dorosłe sokoły gniazdujące w na kominie toruńskiej elektrociepłowni w drodze konkursu otrzymały w 2019 roku imiona: Katarzynka i Piernik i doczekały się 4 piskląt.

Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.

Działy

Reklama