CSR w Energetyce

Posłuchaj dźwięków krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w projekcie „Sounds Of Changes”

Jak brzmi chłodnia kominowa, silnik pompy chłodzącej czy turbogenerator? Dźwięki nagrane w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła można odsłuchać na stronie projektu Sounds of Changes realizowanego przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. 

„Sounds of Changes” jest międzynarodowym projektem kulturalnym realizowanym przez sześć partnerskich, europejskich muzeów: dwóch ze Szwecji, a także ze: Słowenii, Finlandii; Niemiec i z Polski. W Polsce projekt realizuje Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Celem projektu „Sounds of Changes” jest dokumentowanie dźwięków ilustrujących współczesną sferę dźwiękową i zmian, które się w niej dokonują. Przedsięwzięcie zakłada nagrywanie dźwięków, ich udostępnianie na otwartej licencji oraz ich rozpowszechnianie.

– Dźwięki i opisy urządzeń w elektrociepłowni dokumentują i popularyzują współczesną inżynierię miejską. Krakowska elektrociepłownia jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa, a pracownicy PGE Energia Ciepła chętnie angażują się w projekty które mają na celu popularyzację zagadnień związanych z energetyką – powiedział Mariusz Michałek, Dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

W krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zostały nagrane dźwięki: chłodni kominowej; maszynowni z turbogeneratorem i turbiną, stacji uzdatniania wody, rurociągu wody surowej, silnika pompy chłodzącej i transformatora. Dźwięki wraz ze zdjęciami urządzeń można odsłuchać i obejrzeć na stronie www.soundsofchanges.eu Do każdego nagrania dołączony jest merytoryczny opis urządzenia lub miejsca nagrania w języku angielskim.

Baza dźwiękowa, opracowana przez pracowników Muzeów, jest miejscem przeznaczonym dla szerokiego grona użytkowników, m.in. dla: muzealników, nauczycieli, edukatorów, czy artystów – powiedziała Monika Widzicka, koordynatorka projektu w Muzeum Inżynierii Miejskiej. 

W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła współpracę z Muzeum Inżynierii Miejskiej także przy innym projekcie związanym z wprowadzeniem nowej formy zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat.  PGE Energia Ciepła jest mecenasem Strefy Kreatywności w Muzeum. W ubiegłym roku w zajęciach „Miasto w budowie” skorzystało ponad 2 tys. osób. Uczestnicy podczas zajęć poznają zagadnienia związane z inżynierią miejską, oraz przy wykorzystaniu mega klocków budują: Mapę okolicy, Miasto przyszłości, Wymarzony dom, Miasto idealne, Wynalazek na plac zabaw, Sławne budowle miasto czy Podziemna pajęczynę.

Więcej informacji o Stefie Kreatywności na stronie: www.mim.krakow.pl/aktualnosci/strefa-kreatywnosci-zbuduj-miasto-z-megaklockow

O projekcie

„Sounds of Changes”  to wspólne europejskie przedsięwzięcie sześciu muzeów partnerskich: Flygvapenmuseum (Szwecja); Tehniški muzej Slovenije (Słowenia); Werstas. The Finnish Labour Museum (Finlandia); LWL-Industriemuseum (Niemcy); Arbetets museum (Szwecja);  Muzeum Inżynierii Miejskiej (Polska).  Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.  Celem projektu była dokumentacja krajobrazów dźwiękowych, które zmieniają się pod wpływem nowych technologii, w tym także dźwięków współczesnych miast i obszarów (po)przemysłowych, które nabierają nowych funkcji.

„Sounds of Changes” stanowi kontynuację poprzedniego europejskiego projektu dźwiękowego „Work with Sounds” z lat 2013-2015. Wówczas nagrywane były dźwięki zabytkowych urządzeń, wyszukiwane i rejestrowane były ślady technik odchodzących w przeszłość. Wszystkie nagrania, które powstały w ramach „Work with Sounds”, są dostępne na stronie internetowej projektu „Sounds of Changes” – tworząc wspólnie wciąż rozwijającą się muzealną bazę dźwięków.

PGE Energia Ciepła Oddział w Krakowie jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej w Krakowie. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła wytwarza ponad 70% ciepła dostarczanego przez MPEC w Krakowie.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej  i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 13 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,4 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także  w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Muzeum Inżynierii Miejskiej od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami rozwoju inżynieryjnego Krakowa zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym. Gromadzi zbiory związane z wybranymi zagadnieniami z historii techniki, m.in.: odtwarzaniem dźwięku i obrazu, gospodarstwem domowym, rzemiosłem i przemysłem, instrumentami pomiarowymi, motoryzacją. Poprzez interaktywne działania edukacyjne (ofertę plenerowego oddziału – Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, warsztaty, lekcje muzealne, spacery) muzeum w przystępny i interesujący sposób popularyzuje wiedzę na temat nauki i techniki.  Od 2013 r. MIM uczestniczy w międzynarodowych projektach dotyczących zmian zachodzących w krajobrazach dźwiękowych pod wpływem rozwoju technologii.

Źródło: PGE Energia Ciepła SA 

Działy

Reklama