Elektroenergetyka » PSE wkrótce przystąpią do europejskiej platformy kompensowania niezbilansowań

PSE wkrótce przystąpią do europejskiej platformy kompensowania niezbilansowań

12 lut 2020 Możliwość komentowania PSE wkrótce przystąpią do europejskiej platformy kompensowania niezbilansowań została wyłączona
Jeszcze w lutym odbędą się testy wymiany i rozliczenia energii bilansującej w ramach europejskiego mechanizmu kompensowania niezbilansowań Imbalance Netting (IN). Jeżeli przebiegną one pomyślnie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne przystąpią do regularnej, operacyjnej działalności w IN.

Polski operator systemu przesyłowego spełnił już wszystkie formalne i techniczne wymagania stawiane przed członkami projektu International Grid Control Cooperation (IGCC), w ramach którego wdrażany jest mechanizm IN. PSE przeszły także testy na środowisku testowym. Ostatnim krokiem są testy na środowisku produkcyjnym, które są zaplanowane na 12-14 lutego. Po ich pozytywnym zakończeniu PSE będą mogły operacyjnie przystąpić do IN.

IN jest procesem prowadzonym w czasie rzeczywistym przez europejskich operatorów systemów przesyłowych i zapobiega aktywacji regulacji wtórnej w przeciwnych kierunkach oraz umożliwia rozliczenie kosztów niezbilansowania. Mechanizm IN ma na celu obniżenie kosztów bilansowania połączonych systemów elektroenergetycznych.

Obowiązek przystąpienia PSE do mechanizmu IN wynika z Rozporządzenia Komisji (EU) 2017/2195 z  dnia 23.11.2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące bilansowania (Guideline on Electricity Balancing, EBGL). Zgodnie z art. 22 EBGL do mechanizmu IN muszą przystąpić wszyscy operatorzy systemów przesyłowych elektroenergetycznych, którzy realizują proces automatycznej regulacji częstotliwości wtórnej (aFRR).

Obecnie w projekt IGCC operacyjnie zaangażowani są operatorzy z Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii, Danii, Belgii, Holandii, Czech, Chorwacji, Słowenii i Włoch.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wpis został opublikowany 12 lut 2020 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.