News » TRMEW Obrót kolejnym animatorem na Towarowej Giełdzie Energii

TRMEW Obrót kolejnym animatorem na Towarowej Giełdzie Energii

11 Lut 2020 Możliwość komentowania TRMEW Obrót kolejnym animatorem na Towarowej Giełdzie Energii została wyłączona Share 'TRMEW Obrót kolejnym animatorem na Towarowej Giełdzie Energii' on Facebook Share 'TRMEW Obrót kolejnym animatorem na Towarowej Giełdzie Energii' on Email Share 'TRMEW Obrót kolejnym animatorem na Towarowej Giełdzie Energii' on Print Friendly

10 lutego br. na Towarowej Giełdzie Energii rozpoczyna działalność nowy animator, spółka TRMEW Obrót S.A. 

– Każdy hurtowy rynek powinien charakteryzować się odpowiednim poziomem płynności, zwłaszcza w zakresie kontraktacji długoterminowej. To właśnie głębokość rynku oraz jego płynność są niezbędne dla uczestników do realizacji strategii handlowych, w szczególności zabezpieczania ceny w przyszłości, bilansowania, czy też zamykania posiadanych pozycji dowolnego dnia obrotu czy momentu sesji. Dlatego tak ważne jest dla nas współtworzenie z naszymi Członkami, mechanizmów wspierających płynność obrotu, których zadaniem jest optymalizacja ryzyka rynkowego oraz podejmowanie czynności zmierzających do minimalizacji spreadów na instrumentach animowanych, czyli finalnie zmniejszających koszty funkcjonowania na platformie organizowanej przez TGE. Cieszymy się, że 2020 r. rozpoczynamy podpisaniem umowy z kolejnym animatorem na rynku energii – mówi Piotr Listwoń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych TGE.

Działalność animatora, z ang. market makera, polega na ciągłym składaniu zleceń po obu stronach rynku z określonym spreadem tak, aby jak największa ilość transakcji mogła dojść do skutku. Spready na poszczególnych instrumentach Rynku Terminowego Towarowego zostały zdefiniowane przez Giełdę
w toku konsultacji z rynkiem, na poziomie pozwalającym w jak największym stopniu minimalizować koszty uczestników, wynikające z różnic pomiędzy cenami kupna i sprzedaży. Efektem tego jest zwiększenie płynności na Giełdzie, przez co uczestnicy rynku realizują swoje zlecenia kupna i sprzedaży po bieżących cenach rynkowych, a animator uzyskuje dodatkowe korzyści finansowe z funkcjonowania na tych rynkach organizowanych przez TGE.

„Zostaliśmy animatorem na 8 instrumentach na rynku terminowym, ponieważ zależy nam na tym, aby rynek był płynny i bezpieczny. Cieszymy się, że osiągnęliśmy poziom organizacyjny, który pozwolił nam objąć tak kluczową rolę dla rozwoju rynku. Mamy nadzieję, że nasze działania jako animatora rynku, przyczynią się do zwiększenia płynności i komfortu kontraktacji na rynku terminowym energii elektrycznej oraz pomogą innym uczestnikom rynku łatwiej realizować ich strategie handlowe” – mówi Sebastian Jabłoński, Prezes Zarządu TRMEW Obrót.

Spółka TRMEW Obrót istnieje od 2013 r. i powstała z inicjatywy Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych. Skupia prawie 70 podmiotów – niezależnych producentów posiadających instalacje OZE oraz traderów  zajmujących się rynkiem energii elektrycznej. Głównymi obszarami działalności spółki jest obrót na rzecz podmiotów współpracujących ze spółką, jak i na własny rachunek, wymiana międzysystemowa energii elektrycznej, handel prawami majątkowymi do świadectw i gwarancji pochodzenia, usługi operatora handlowo-technicznego w zakresie dostępu podmiotów do rynków energii, itp.

Źródło: Towarowa Giełda Energii SA 

Wpis został opublikowany 11 Lut 2020 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć