EkoMobility

PSPA: samorządy szkolą się z elektromobilności

87 proc. polskich gmin planuje rozwój floty samochodów elektrycznych, 81% zamierza inwestować w elektryczne autobusy, a 80% w ogólnodostępną infrastrukturę ładowania – wynika z „Barometru Nowej Mobilności 2019/20″. PSPA odpowiada na te plany drugą edycją cyklu ogólnopolskich szkoleń „Elektromobilność w praktyce”. Przeszkolonych zostanie 17 jednostek samorządu terytorialnego. W pierwszej edycji, PSPA odwiedziło 24 samorządy, szkoląc ponad 1100 urzędników.

Polskie samorządy wykazują coraz większe zainteresowanie inwestycjami w elektromobilność. Na przełomie najbliższych trzech lat, flota samochodów eksploatowanych przez polskie gminy znacząco wzrośnie. Z badania PSPA “Barometr Nowej Mobilności 2019/20” wynika, że 87% jednostek samorządu terytorialnego potwierdziło rozwój floty samochodów elektrycznych wykorzystywanych w ramach wykonywania zadań publicznych (40% w perspektywie roku i 47% w perspektywie trzech lat).

– W zakresie pojazdów publicznego transportu zbiorowego, po ulicach wielu polskich miast poruszają się już autobusy elektryczne. Samorządy planują kolejne inwestycje w tym zakresie. 81% gmin stwierdziło, że na przełomie trzech lat flota e-busów zostanie powiększona, z czego 31% w perspektywie jednego roku – mówi Jan Wiśniewski z Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

W przypadku infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, 87% badanych gmin posiada ogólnodostępne punkty na swoim terenie. Dodatkowo, samorządy zdecydowanie opowiadają się za dalszym ich rozwojem – 80% planuje inwestycje w tym zakresie, z czego 53% w perspektywie jednego roku.

– Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2022 r. gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Cykl ogólnopolskich szkoleń dla miast, organizowany przez PSPA, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Rozwoju, a parterami strategicznymi cyklu są Alphabet Polska Fleet Management, Volkswagen Group Polska i Renault Polska. Merytorycznie cykl wpierają NGL Legal, EvoBus Polska, PGL Lasy Państwowe oraz mini-auta.pl.

– Szkolenie obejmuje omówienie najważniejszych kwestii związanych z elektromobilnością, od zagadnień rynkowych, poprzez uwarunkowania prawne, strategie rozwoju infrastruktury ładowania, specyfikę pojazdów elektrycznych, planowanie elektryfikacji komunikacji zbiorowej, finansowanie, aż po praktyczne wdrożenie elektromobilności w gminie i przedsiębiorstwie. Szkolenie zakończone jest prezentacją samochodów elektrycznych i możliwością odbycia jazd testowych – mówi Wojciech Jakubczak, Koordynator Szkoleń PSPA.

Jako pierwszy, do grona otwartych na innowacje miast, dołączył Inowrocław. Zainaugurował on drugą edycję cyklu „Elektromobilność w praktyce”. W szkoleniu wzięło udział 40 urzędników. Wszyscy poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych. Urzędnicy dysponują odpowiednią wiedzą niezbędną do wdrażania elektromobilności, co potwierdził certyfikat „Miasto przyjazne elektromobilności”, przyznany Inowrocławowi przez PSPA.

Do końca maja PSPA przeszkoli jeszcze pracowników 16 urzędów miejskich i przedsiębiorstw komunalnych. W ramach pierwszej edycji cyklu, szkolenia odbyły się w 23 największych miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie i Katowicach. Samorządy mogą zgłaszać chęć organizacji darmowych szkoleń na stronie elektromobilnoscwpraktyce.pl.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) 

Działy

Reklama