EkoMobility

Nowe BEV i PHEV w 2020 – co zapowiedziały marki motoryzacyjne?

Plany dotyczące ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, sprawiły, że na świecie rozwija się dynamicznie infrastruktura ładowania, a właścicielom EV oferowane są dodatkowe przywileje. Sprawia to, że mniej niechętnie niż kiedyś przyglądamy się pojazdom z silnikami elektrycznymi. Widzą to też producenci, którzy uzupełniają swoje oferty o kolejne modele BEV i PHEV.

Nowe modele elektrycznych pojazdów znajdziemy już w katalogach wielu marek motoryzacyjnych, takich jak Toyota, Opel czy Jaguar. Poniżej przedstawiamy kilka modeli zapowiedzianych na 2020 rok.

W tym roku ruszy m.in. produkcja BMW iX3, z napędem eDrive piątej generacji i pojemnością akumulatora 74 kWh netto i 270 KM. BMW Group podało, że dla nich istotne jest, by każdy zelektryfikowany model przewyższał porównywalny z silnikiem spalinowym przez cały cykl obejmujący pozyskanie surowców, łańcuch dostaw, produkcję, okres eksploatacji i recykling. BMW iX3 przeznaczony jest na rynek światowy.

Skoda zaplanowała produkcję nowego modelu Superb, w wersji plug-in. Oferuje on połączenie silnika spalinowego 1.4 TSI/150 KM z silnikiem elektrycznym 115 KM oraz baterię o pojemności 13 kWh. To nie tylko bardziej ekologiczny, ale też bardzo elegancki samochód, wyposażony w systemy bezpieczeństwa chroniące pasażerów i pieszych, a także ułatwiające parkowanie.

Czekamy też na SUVa RAV4 PHEV od Toyoty. To najmocniejsza odmiana w gamie tego modelu. Ma 306 KM, przyśpiesza od 0 do 100 km/h w nieco ponad 6 sekund i może przejechać 60 km w trybie zeroemisyjnym (wg cyklu WLTP). W standardzie dostaniemy napęd na 4 koła AWD.

Lexus UX 300e, którego specyfikację możemy już oglądać na stronie internetowej producenta to pierwszy seryjny samochód elektryczny tej marki. Moc 204 KM i zasięg do 400 km na jednym ładowaniu, obniżenie środka ciężkości i 4 tryby odzyskiwania energii. Może niedługo będzie okazja na jazdę testową w polskich salonach?

Fani Audi mogą wypatrywać modelu e-tron Sportback 55 quattro wyposażony w 2 silniki elektryczne o mocy 360 KM. Oznacza to napęd na 4 koła i przyśpieszenie do 100 km/h w 5,7 sekundy w trybie Boost. Producent obiecuje 448 km zasięgu na jednym ładowaniu (wg WLTP).

Na koniec aktualizacja oferty Opla – w tym roku dołączą do niej dostawczy Vivaro (BEV) i elektryczna wersja następcy Mokki X. Zapewne niedługo zobaczymy jej prezentację. Tymczasem warto przejrzeć bieżącą ofertę salonów. W 2019 roku na polskim rynku pojawiły się kolejne, ciekawe modele BEV i PHEV.

Źródło: Niebieski Szlak – Grupa LOTOS

Działy

Reklama