Edukacja » GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla…

GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów

8 Sty 2020 Możliwość komentowania GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów została wyłączona Share 'GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów' on Facebook Share 'GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów' on Email Share 'GDYNIA i DALKIA partnerami projektu edukacji energetycznej dla uczniów' on Print Friendly

7 stycznia 2020 r. Miasto Gdynia i firma Dalkia Polska ogłosiły konkurs na najciekawszy film promujący akcję edukacyjną „Strażnicy energii” projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Konkurs jest skierowany do dziesięciu gdyńskich podstawówek, które biorą udział w projekcie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 lutego br. Celem projektu „Strażnicy energii” jest ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez zwrócenie uwagi uczniów i ich zaangażowanie w działania na rzecz jej racjonalnego gospodarowania. Pieniądze zaoszczędzone w ciągu roku szkolnego dzięki mniejszemu zużyciu energii w placówkach edukacyjnych zostaną w połowie przekazane szkołom na ich bieżące potrzeby. Projekt jest częścią szerszej współpracy władz Gdyni z firmą Dalkia Polska na rzecz poprawy efektywności energetycznej w mieście, zapoczątkowanej jesienią 2018 r.

„Strażnicy energii” to projekt Miasta Gdynia i Dalkii Polska promujący ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez edukację i zaangażowanie uczniów w działania na rzecz jej racjonalnego wykorzystania. Mam nadzieję, że konkurs „W obiektywie Strażników energii” przyczyni się do promocji działań proefektywnościowych w szkołach i zachęci dzieci i młodzież z pozostałych placówek do podejmowania podobnych inicjatyw – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii w Polsce.

Konkurs „W obiektywie Strażników Energii” jest wspaniałą szansą na pokazanie kreatywności naszych uczniów, którzy zaprezentują działania mające na celu oszczędność energii i ciepła w szkole. Forma konkursu jest bardzo nowoczesna, a wiadomo, że młode osoby są bardzo biegłe w obsłudze popularnych urządzeń, co powinno dodatkowo zachęcić młodych ludzi do udziału w projekcie. Jako Miasto zawsze stawiamy na najnowocześniejsze formy przekazu, i tak też jest tym razem. Mam nadzieję, że nagrane filmy posłużą jako przykład dla uczniów szkół nie objętych programem i uświadomią każdemu jak ważne jest zrównoważone gospodarowanie ciepłem i energią, co przekłada się na konkretne oszczędności finansowe. Warto jest świecić przykładem – stwierdza Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni ds. Rozwoju.

Konkurs „W obiektywie Strażników energii”

7 stycznia 2020 r. Miasto Gdynia i firma Dalkia Polska ogłosiły konkurs na najciekawszy film promujący akcję „Strażnicy energii” – projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. Konkurs jest skierowany do dziesięciu gdyńskich szkół podstawowych, które biorą udział w projekcie. W ramach konkursu szkolne zespoły ds. energii mają za zadanie przygotować krótkie filmiki pokazujące podjęte w szkole inicjatywy, zrealizowane działania czy akcje edukacyjne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 lutego br., kiedy komisja konkursowa wyłoni laureatów – autorów trzech najciekawszych filmów.

„Strażnicy energii” – edukacyjny projekt oszczędności energii dla szkół podstawowych w Gdyni

13 września 2019 r. Miasto Gdynia oraz firma Dalkia Polska zainicjowały projekt edukacji energetycznej dla uczniów szkół podstawowych w Gdyni. W ramach projektu nauczyciele i uczniowie dziesięciu gdyńskich podstawówek powołali zespoły ds. energii, tzw. strażników energii. Strażnicy energii badają, w jaki sposób wykorzystywana jest energia w budynkach szkolnych, wdrażają programy jej oszczędzania i prowadzą kampanie informacyjno-edukacyjne dla szkolnej społeczności. Zespoły opracowują kwartalne raporty dotyczące oszczędności energii elektrycznej i cieplnej, które są przekazywane do Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Na tej podstawie wyliczane są oszczędności osiągnięte przez poszczególne szkoły. Urzędnicy oraz przedstawiciele Dalkii Polska wspierają młodzież w prowadzonych działaniach edukacyjnych. Na koniec edycji projektu, władze lokalne przekażą szkołom połowę pieniędzy zaoszczędzonych w ciągu roku szkolnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby własne szkół. 

Edukacja energetyczna jest opłacalna – redukcja kosztów energii i ograniczenie emisji CO w Gdyni

Celem projektu „Strażnicy energii” jest ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez zaangażowanie uczniów w działania na rzecz racjonalnego gospodarowania energią. Uczniowie uczą się, w jaki sposób świadomie zarządzać energią w pomieszczeniach. Tegoroczna akcja to inicjatywa edukacyjna gminy i firmy Dalkia Polska.
W ramach obecnego projektu Dalkia przekazała szkołom mierniki i czujniki, które pozwalają monitorować poziom zużycia energii w placówkach. W ostatnich dwóch latach edukacja energetyczna przyczyniła się do zmniejszenia zużycia energii w szkołach o 652142 kWh. To wymierne oszczędności dla władz lokalnych w Gdyni – dzięki aktywności uczniów, udało się w sumie zmniejszyć wydatki energetyczne gminy niemal o 200 tys. zł. Zaoszczędzona energia pozwoliła również uniknąć emisji 168,71 ton CO₂ do powietrza. Redukcja emisji CO₂ wpisuje się w lokalny cel w zakresie ochrony klimatu.

Gdynia i Dalkia partnerami na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza

Jesienią 2018 r. Gdynia i Dalkia podpisały porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy efektywności energetycznej w gminie. Celem współpracy jest optymalizacja zużycia energii ciepła, chłodu, powietrza wentylacyjnego, energii elektrycznej i mediów przemysłowych oraz poprawa efektywności energetycznej wraz z obniżeniem emisji CO₂ budynków w Gdyni. Obejmuje ona analizę energetyczną publicznych obiektów gminnych i miejskich, wytypowanie obiektów do modernizacji wraz z określeniem jej zakresu oraz optymalizację efektywności energetycznej dla obiektów istniejących i planowanych. Gdynia stawia sobie ambitny cel poprawy efektywności energetycznej obiektów średnio o 20-30%.

Więcej informacji o konkursie na www.gdynia.pl

Wpis został opublikowany 8 Sty 2020 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć