ECO Kogenerecja, spółka należąca do Grupy Kapitałowej ECO znalazła się w gronie 5 firm w Polsce, które decyzją Urzędu Regulacji Energetyki, uzyskały tzw. premię kogeneracyjną, czyli dopłatę do energii wytworzonej w kogeneracji. W dniach 17-20 grudnia odbyła się pierwsza aukcja na premię kogeneracyjną za wytworzenie energii elektrycznej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji o mocy zainstalowanej od 1 do 50 MW.
Spółka ECO Kogeneracja uzyskała dopłatę do energii elektrycznej, która wytwarzana będzie w nowym, gazowym źródle wysokosprawnej kogeneracji powstającym w Opolu przy ul. Harcerskiej. Co jest istotne to fakt, iż uzyskane wsparcie będzie obowiązywać przez 15 lat od momentu wybudowania i wyprodukowania pierwszej energii elektrycznej z nowego źródła kogeneracyjnego. Dzięki takiemu mechanizmowi firma będzie miała wsparcie przez cały planowany okres eksploatacji nowego źródła wysokosprawnej kogeneracji (do czasu wymiany/modernizacji jednostek wytwórczych).
Dla przypomnienia, kogeneracja jest technologią, która pozwala na wytwarzanie zarówno ciepła jak i energii elektrycznej w jednym procesie produkcyjnym. Takie rozwiązanie, ze względu na oszczędność paliwa (np. gazu) jest jednym z najefektywniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów masowej produkcji energii.
Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która jest pionierem rozwoju kogeneracji w Polsce, posiada obecnie 7 aktywnych źródeł tego typu.
– Wkrótce powstaną kolejne, w tym nowy układ gazowy w Opolu. – mówi Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO SA. – Dołączy on do dwóch już istniejących na terenie Opola, które już od wielu lat produkują prąd i zapewniają komfort cieplny mieszkańcom miasta. Trzecie źródło kogeneracyjne w Opolu ograniczy konieczność pracy starszych kotłów węglowych, co będzie miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne. To jeden z najważniejszych kierunków rozwoju Grupy Kapitałowej ECO – dodaje M. Romanowicz.
– Kogeneracja to bez wątpienia obszar, w którym rozwój ECO jest najbardziej dynamiczny i widowiskowy – mówi Krzysztof Diduch, Prezes ECO Kogeneracji. W 2019 r. firma uruchomiła nowe źródła w Malborku i Tarnobrzegu, a za chwilę rozpocznie się budowa kolejnych na terenie woj. lubuskiego i w Jeleniej Górze. Dzięki wygranej właśnie aukcji, do listy powstających kogeneracji, dopisujemy również nowe źródło w Opolu.
ECO Kogeneracja sp. z o.o. w Opolu wchodzi w skład Grupy Kapitałowej ECO. Właścicielem spółki w 100% jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA – wiodąca spółka ciepłownicza w kraju, obok Fortum i Veolia, ale jedyna z polskim kapitałem. Prowadzi działalność energetyczną na terenie blisko 50 gmin na obszarze 10 województw kraju, dostarczając ciepło dla ponad pół miliona Polaków. Podstawową działalnością większości spółek tworzących GK ECO jest produkcja oraz dystrybucja ciepła. Drugą wiodącą gałąź produkcyjno – usługową stanowi produkcja, sprzedaż oraz obrót energią elektryczną. Działalność w tym zakresie prowadzą spółki: ECO SA, ECO Jelenia Góra oraz ECO Kogeneracja. Naszym największym partnerem i jednocześnie posiadaczem 53 proc. akcji jest Gmina Opole. Pozostałe udziały ma niemiecki koncern E.ON edis energia sp. z o.o.
Źródło: Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA