Ochrona środowiska

PGE Ekoserwis na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie

Lech Sekyra podczas wystąpienia przybliżył działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 poprzez wdrażanie rozwiązań, jakie realizowane są w polskiej energetyce węglowej w ramach zarządzania Ubocznymi Produktami Spalania.

Zastosowanie UPS-ów jako surowców wtórnych w miejsce zasobów naturalnych w sektorze budowlanym, cementowym czy inwestycjach budowlanych wpisuje się w działania ograniczające emisję i w realny sposób przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Warto podkreślić, iż rozwiązania, które są już z powodzeniem stosowane w Polsce, znajdują się obecnie w kręgu zainteresowań krajów, takich jak Indonezja czy Indie, w których udział energetyki węglowej w miksie energetycznym jest na wysokim poziomie – powiedział podczas wystąpienia Lech Sekyra, Prezes PGE Ekoserwis.

Prezes PGE Ekoserwis podkreślił także znaczenie symbiozy energetyki, górnictwa i budownictwa infrastrukturalnego, umożliwiającej gospodarcze wykorzystanie ubocznych produktów spalania i odpadów wydobywczych, zarówno z bieżących procesów produkcyjnych, jak również z zasobów zgormadzonych na składowiskach i hałdach. Drugim istotnym aspektem procesu transformacji, jakim jest wdrożenie gospodarki cyrkularnej, jest rekultywacja terenów zdegradowanych na skutek działalności wydobywczej, zarówno w kierunku środowiskowym, jak i gospodarczym, tak aby na tych terenach mogły powstać nowe inwestycje, które przyczynią się do powstania kolejnych miejsc pracy. Szczególnie działania w kierunku gospodarczym, powinny być ujęte w instrumentach wsparcia finansowego w ramach procesu transformacji „just transition”.

W tym obszarze, tegoroczna konwencja klimatyczna COP25 jest szczególnie istotna dla transformacji polskiej gospodarki.

Współorganizatorem spotkania był Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, KOBiZE, CAKE, Grantham Research – Institute on Climate Change and the Environment at London School of Economics oraz CAN Europe.

Szczyt klimatyczny ONZ COP25 odbywa się od 2 do 13 grudnia w Madrycie. Podczas szczytu obraduje ponad 200 przedstawicieli krajów z całego świata. Tegoroczne spotkanie ma na celu sfinalizowanie zasad wdrażania paktu klimatycznego podpisanego w Paryżu w 2015 r.

Źródło: PGE Energia Ciepła S.A.

Działy

Reklama