Elektroenergetyka

Fortum liderem czystych technologii energetycznych

W trosce o środowisko naturalne firmy energetyczne coraz częściej wprowadzają rozwiązania, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na naszą planetę. Wykorzystywanie paliw alternatywnych, inwestycje w systemy magazynowania energii i nowoczesne sieci przesyłowe, bezemisyjny transport w połączeniu z efektywnymi sieciami ładowania a także digitalizacja sektora, umożliwiająca klientom lepsze niż do tej pory zarządzanie energią – to wszystko wyzwania, przed którymi stają działające w Polsce firmy, także Fortum, europejski lider czystych technologii energetycznych.

Naszym zadaniem, jako całego sektora, jest zapewnienie dostaw energii, ale w taki sposób, żeby jak najmniej oddziaływać na środowisko. Nowe technologie będą temu sprzyjać i pozwolą nam, nie tylko być bliżej naszych klientów, ale przede wszystkim sprawią, że sama produkcja energii będzie bardziej niż do tej pory przyjazna środowisku – mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum. Jego zdaniem sektor energetyczny powinien zrobić wszystko, co może, by pomóc w przestawieniu modelu gospodarki z linearnego na cyrkularny, popularnie nazywanego gospodarką o obiegu zamkniętym. – To model najbardziej optymalny, zarówno dla klientów firm energetycznych, jak i dla środowiska. W gospodarce o obiegu zamkniętym korzystanie z surowców naturalnych i produkcja odpadów ograniczona jest do minimum, a pozostałości po recyklingu przerabiane są na paliwa alternatywne i wykorzystywane do produkcji energii – podkreśla Górnik.

Kolejnym krokiem powinno być większe niż do tej pory wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

W Polsce miks energetyczny jeszcze długo będzie oparty na węglu, ale powinien być jak najszybciej uzupełniany, nie tylko przez paliwa alternatywne, takie jak wykorzystywany przez nas w Zabrzu RDF, ale także przez energię pochodzącą ze słońca, wiatru czy wody – zaznacza przedstawiciel Fortum.

Fortum idee gospodarki o obiegu zamkniętym wprowadza w życie. Od zeszłego roku w Zabrzu działa elektrociepłownia, w której poza węglem spalane jest także paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia. W swojej działalności, prowadzonej na całym świecie, Fortum stawia także na rozwój elektromobilności czy przyjaznych środowisku, innowacyjnych rozwiązań zarówno własnych (jak np. technologia Bio2X), jak i tych wprowadzanych przez technologiczne start-upy.

Źródło: Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Działy

Reklama