Wydarzenia - relacje

Konferencja ELGOR 2019 za nami!

W dniach 24-25 października br. w Sosnówce odbyła się 13. edycja konferencji naukowo-technicznej ELGOR, stanowiącej jedno z wiodących wydarzeń z zakresu górnictwa odkrywkowego w Polsce. Eksperci z całego kraju podzielili się wiedzą i doświadczeniami na temat najnowszych technologii stosowanych w branży. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Energii. W konferencji wzięło udział 120 ekspertów reprezentujących przemysł, biznes i naukę, m.in. dyrektorzy techniczni, główni inżynierowie, automatycy i elektrycy kopalni odkrywkowych i cementowni. Odbyło się 13 prelekcji podczas których poruszano tematykę przenośników taśmowych w górnictwie kruszyw, sterowania maszyn podstawowych górnictwa odkrywkowego oraz pomiarów i diagnostyki maszyn we współczesnej kopalni.

Gości tegorocznej edycji powitali prof. Jacek Szczepiński z Instytutu Poltegor oraz Robert Wojniak, Key Account Director w firmie Siemens. Referat otwierający wygłosił prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej, który poruszył temat uwarunkowań rozwoju górnictwa odkrywkowego w Polsce. Wśród prelegentów tegorocznej edycji znaleźli się też m.in. prof. Lech Gładysiewicz i prof. Robert Król z Politechniki Wrocławskiej, których prelekcja dotyczyła odzysku energii w górnictwie z wykorzystaniem przenośników opadających.

– Dwa lata temu, podczas poprzedniej edycji konferencji Elgor, mówiliśmy o Industry 4.0 i związanych z nim technologiach – takich jak rozwiązania chmurowe czy digital twin – jeszcze w kontekście zapowiedzi ich pojawienia się w przyszłości. W tym roku mówimy już o realnych wdrożeniach digitalizacyjnych, a prezentacje teoretyczne są poparte konkretnymi referencjami – mówi Robert Wojniak, pomysłodawca konferencji. – Przykładami takich rozwiązań są m.in. metoda kontroli i optymalizacji przenośnika taśmowego przy użyciu jego cyfrowego bliźniaka, o których opowiedzieli eksperci z firmy Voith czy inteligentne rozdzielnice monitorowane w chmurze danych, zaprezentowane przez Siemens.

Konferencja zorganizowana była pod auspicjami Instytutu Górnictwa Odkrywkowego Poltegor oraz pod patronatem: Ministerstwa Energii, Politechniki Wrocławskiej oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Partnerem branżowym wydarzenia były: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa. Partnerem Strategicznym wydarzenia była firma Siemens, natomiast Partnerami Głównymi – firmy ANIA Holding, Elektromontaż Lublin oraz REVICO. Partnerami konferencji były firmy Bitner, Elektrobudowa, FUGO Projekt, Lapp Kabel, Prysmian Group, Stercontrol oraz Voith.

Źródło: Omega Communication

Działy

Reklama