Ochrona środowiska

O zmianach klimatu na Uniwersytecie Warszawskim

Wiceminister Małgorzata Golińska wzięła udział w panelu dyskusyjnym dot. zmian klimatycznych podczas Konferencji organizowanej przez Ośrodek Informacji ONZ i PAN w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

Zebrani eksperci wskazywali na kluczowe problemy globalne, z którymi trzeba będzie się mierzyć w najbliższych latach, czyli zanik bioróżnorodności, czy bezpieczeństwo żywnościowe na świecie.

Nasilające się skutki zmian klimatu zajmują pierwszą pozycję na liście najważniejszych trendów w obszarze środowiska, ujętych w Polityce Ekologicznej Państwa do 2030 r. – przypomniała na wstępie Wiceminister Małgorzata Golińska.

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 r. to dokument, który przewiduje, że w najbliższych latach skutki zmian klimatu w Polsce mogą stać się coraz bardziej odczuwalne. Ich oddziaływanie będzie obejmować częstsze ekstrema temperatury, większą intensywność opadów, wzrost częstotliwości i intensywności huraganów, częstsze występowanie susz, ograniczenia w dostępie do wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a także zwiększone ryzyko pożarów lasów.

Różnorodność biologiczna

Według globalnej oceny bioróżnorodności zmiany klimatu to trzecia najważniejsza przyczyna ubożenia różnorodności biologicznej. Badania naukowe wykazują, że zmiany klimatu wywierają one powszechny wpływ na wiele aspektów różnorodności biologicznej, w tym na np. rozmieszczenie gatunków.

Musimy zapewnić bioróżnorodność, gdyż odgrywa ona kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego oraz stanowi podstawę dla zrównoważonego rolnictwa – powiedziała Wiceminister Golińska.

Dlatego, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom klimatycznym potrzebne są działania adaptacyjne w celu przygotowania naszej przyrody na nadchodzące zmiany – dodała Wiceminister.

Rola lasów

W trakcie prac nad międzynarodowymi porozumieniami służącymi ograniczeniu zmian klimatycznych Polska wielokrotnie zwracała uwagę na ważną rolę lasów jako pochłaniaczy i rezerwuarów gazów cieplarnianych.

Chodzi o to, żeby do radzenia sobie z problemami wykorzystywać nie jedynie konwencjonalne rozwiązania, ale całe ekosystemy. Szczególnie w przypadku walki ze zmianami klimatu przyroda ma wiele do zaoferowania – począwszy od zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla przez ekosystemy leśne, aż po wspieranie adaptacji do zmian klimatu dzięki właściwemu wykorzystaniu zieleni w miastach – podsumowała Wiceminister Golińska.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Działy

Reklama