Krajowy system gazowy jest przygotowany do sezonu grzewczego. Odbiorcy gazu ziemnego nie muszą się obawiać nadchodzącej zimy. Prowadzona konsekwentnie przez Rząd RP polityka dywersyfikacyjna, podpisane umowy długoterminowe na dostawy LNG z USA, jak również konsekwentnie rozbudowywana i unowocześniana infrastruktura gazowa, gwarantuje polskim odbiorcom bezpieczne dostawy gazu ziemnego.
– Całkowite napełnienie podziemnych magazynów gazu przed zimą do poziomu ponad 3 mld m³ gazu, właściwe gospodarowanie zgromadzonymi zapasami przez cały okres grzewczy oraz odpowiednio przygotowany system przesyłowy przesądzi o bezpiecznych dostawach do odbiorców w okresie zimowym – podkreślił Wiceminister Energii – Tomasz Dąbrowski. – Dokonaliśmy przeglądu obecnych środków reagowania w sytuacjach kryzysowych. Mamy odpowiednie rezerwy w systemie na wypadek zakłóceń w dostawach, polscy odbiorcy nie muszą się obawiać zimy – dodał Wiceminister.
Realizowane zgodnie z założeniami kluczowe inwestycje w systemie gazowym (budowa gazociągu Baltic Pipe, rozbudowa systemu przesyłowego, budowa połączenia ze Słowacją, Litwą i Ukrainą, rozbudowa terminalu LNG) przyczynią się do dalszego wzrostu poziomu bezpieczeństwa dostaw w kolejnych latach.
Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania polskiego systemu gazowego do zapewnienia Polakom bezpiecznych dostaw gazu ziemnego oraz procedur postępowania stosowanych w celu zagwarantowania tych dostaw zostały zebrane w Planie działań zapobiegawczych oraz Planie na wypadek sytuacji nadzwyczajnej. To już czwarta edycja obydwu dokumentów, które przygotowywane są w Ministerstwie Energii cyklicznie od 2010 r. zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z dnia 25 października 2017 r. dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (UE) nr 994/2010.
Źródło: Ministerstwo Energii