OZE

Indywidualni inwestorzy Energi odwiedzili Pomorze

Grupa Energa i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych po raz kolejny zorganizowały Dzień Inwestora Indywidualnego. Podczas spotkania z zarządem Energi SA i jej spółek zależnych akcjonariusze mieli okazję bliżej poznać działalność energetycznego giganta – zarówno od strony strategicznej, jak też praktycznej. Zwiedzili też m.in. Farmę Wiatrową Bystra, przy której powstaje nowoczesny magazyn energii.

– Każda duża grupa kapitałowa to skomplikowany organizm, łączący już wykorzystywane operacyjnie aktywa, bieżące inwestycje, ale też konkretne plany dotyczące dalszego rozwoju. Czynniki te budują wartość rynkową i finansową, na które z kolei uwagę zwracają uczestnicy rynku kapitałowego. Wśród nich ważną rolę pełnią inwestorzy indywidualni. Ich długoterminowe zaangażowanie w akcje Energi SA, a szczególnie wyrażane w ten sposób zaufanie do spółki i kierunku, w którym się rozwija, ma dla nas duże znaczenie, co chcielibyśmy docenić właśnie programem „Energa w Akcji!” – mówi Jacek Kościelniak, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Finansowych.

„Energa w Akcji!” nabiera tempa

Tegoroczny Dzień Inwestora Indywidualnego rozpoczął się od niespodzianki. Grupa Energa i Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska podpisały list intencyjny dotyczący planów dołączenia drugiego z wymienionych podmiotów do grona instytucji zaangażowanych w program „Energa w Akcji!”. Podpisy na dokumencie ze strony Energi złożyli Jacek Kościelniak, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Finansowych oraz Dominik Wadecki, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Operacyjnych. Ze strony Domu Maklerskiego BOŚ list sygnował Radosław Olszewski, Prezes Zarządu.

– Naszą domeną od zawsze była i nadal jest mocna pozycja w obsłudze klientów indywidualnych. Udział DM BOŚ w programie był naturalnym wyborem. Chcemy wspierać na różnych polach inwestorów indywidualnych, także poprzez docenienie ich lojalności wobec spółek giełdowych – powiedział Radosław Olszewski, Prezes Zarządu DM BOŚ. – Bogata oferta programu lojalnościowego Energi na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem inwestorów – dodaje.

Realizowana od września „Energa w Akcji!” to pierwszy tak szeroki i kompleksowy program lojalnościowy dla inwestorów indywidualnych, przygotowany przez spółkę energetyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie podstawowym warunkiem skorzystania z atrakcyjnej oferty „Energi w Akcji!” jest posiadanie przez okres minimum pół roku przynajmniej 500 akcji Energi SA na rachunku w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego. Gdy proces formalizacji współpracy dobiegnie końca, będą do tego uprawniały również akcje zgromadzone w Domie Maklerskim BOŚ.

– „Energa w Akcji!” przeznaczona jest ściśle dla inwestorów indywidualnych, więc uznaliśmy, że warto kolejny etap rozwoju inicjatywy ogłosić właśnie w obecności jej głównych adresatów. Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska sam zainicjował już jaki czas temu rozmowy na temat swojego dołączenia do programu. Odbieramy to jako jasny i klarowny dowód na to, że „Energa w Akcji!” jest przedsięwzięciem atrakcyjnym dla obecnych i potencjalnych akcjonariuszy, a przede wszystkim potrzebnym i oczekiwanym przez uczestników rynku kapitałowego – mówi Dominik Wadecki, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Operacyjnych.

Bliżej spółki

Po niespodziance organizatorzy przeszli do zapowiedzianych wcześniej punktów programu. Członkowie zarządów zarówno Energi SA, jak i spółek zależnych wchodzących w skład Grupy Energa, prezentowali działania i strategiczne plany energetycznego koncernu. Akcjonariusze mieli przy tej okazji możliwość zadania nurtujących ich pytań i uzyskania wyczerpujących odpowiedzi z pierwszej ręki.

Dodatkową atrakcją była możliwość spotkania z Ambasadorem Marki Energa, Marcinem Świercem – mistrzem biegów górskich, zawodnikiem kadry narodowej w tej dyscyplinie i wieloletnim trenerem sportowym. Zainteresowani mogli też zapoznać się z makietą poligonu szkoleniowego w Bąkowie koło Straszyna, wykonaną w skali 1:100 na drukarce 3D, a także z wyposażeniem wozu diagnostycznego stosowanego przez ekipy monterskie Energi Operatora.

– Spółki giełdowe coraz częściej decydują się na organizację dni otwartych dla inwestorów indywidualnych. Daje to unikalną szansę na bezpośrednią rozmowę z Zarządem spółki oraz, co niezwykle wartościowe, na wizytę w zakładzie produkcyjnym danego przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie cenne i unikalne doświadczenie, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw reprezentujących tzw. „ciężki przemysł”. Nie na co dzień mamy okazję zobaczyć i zwiedzić elektrownię, rafinerię, czy też kopalnię. Taki dzień inwestora indywidualnego daje możliwość lepszego rozumienia biznesu, którym zajmuje się dana spółka, co w konsekwencji przekłada się na bardziej świadome inwestowanie w akcje danej spółki – podkreśla Michał Masłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Po wzmacniającym posiłku uczestnicy Dnia Inwestora Indywidualnego opuścili Stadion Energa Gdańsk. W pierwszej kolejności udali się do Głównego Punktu Zasilania „Młode Miasto” w Gdańsku. Oddany do użytku przed pięcioma laty, wciąż jest jednym z nowocześniejszych tego typu obiektów Energi Operatora na terenie Trójmiasta. Zasila okoliczną infrastrukturę miejską. GPZ „Młode Miasto” jest w pełni zautomatyzowany i stanowi część inteligentnych sieci, prężnie rozwijanych przez spółkę Energa Operator.

Poznawszy możliwości infrastruktury dystrybucyjnej Grupy Energa, inwestorzy udali się do miejscowości Bystra koło Pruszcza Gdańskiego. Tam mieli okazję obejrzeć z bliska farmę wiatrową należącą do spółki Energa OZE i przekonać się, jak zarządzana jest praca tego typu obiektów.

– Farma Wiatrowa Bystra jest dla Grupy Energa istotna, ponieważ to przy niej powstaje jedna z naszych kluczowych inwestycji: innowacyjny, hybrydowy magazyn energii – mówi Grzegorz Ksepko, Kierujący Grupą Energa. – Ten magazyn będzie największym tego typu obiektem w Polsce, i jednym z większych na świecie. Jego moc ma docelowo osiągnąć 6 MW, a pojemność – 27 MWh. Budowa tego typu magazynów jest kluczem do rozwiązania trudności związanych ze specyfiką wytwarzania „czystej energii” elektrycznej. Dzięki takim właśnie rozwiązaniom będziemy mogli zwiększyć udział OZE w produkcji energii elektrycznej i dostosować jego skalę do aktualnych potrzeb polskiej gospodarki.

Magazyn w Bystrej, budowany wspólnie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz partnerami z Japonii, rządową organizacją NEDO oraz firmą Hitachi, czeka na ostatnie szlify, które pozwolą uruchomić całą aparaturę. Rozpoczną się wówczas pilotażowe testy wydajności systemu zarządzania, które potrwają około roku.

Źródło: ENERGA SA

Działy

Reklama