Elektroenergetyka

Ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Adam Gawęda na XVI Kongresie Nowego Przemysłu

Wdrażanie nowych, innowacyjnych technologii pozwoli sprostać ambitnym celom i wyzwaniom jakie stoją przed energetyką. Na branżę trzeba jednak patrzeć całościowo i każdy z jej elementów, jak choćby górnictwo czy odnawialne źródła energii, traktować z należytą uwagą – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia XVI Kongresu Nowego Przemysłu, który odbywa się w dniach 1-2 października 2019 r. w Warszawie.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego walka ze zmianami klimatu powinna mieć charakter globalnego i solidarnego wysiłku, który uwzględnia konieczność zachowania konkurencyjności gospodarek krajowych i ich suwerenności w zakresie kształtowania miksu energetycznego, jak również neutralności technologicznej.

Minister energii zaznaczył, że kluczowym zagadnieniem w strategii rozwoju polskiej energetyki jest popularyzacja niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii i poprawa efektywności energetycznej, tj. działania wspierające bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej redukcji emisji CO2. – Przewidujemy, że tempo rozwoju źródeł odnawialnych przybierze na sile po 2025 r. Stawiamy też na silną pozycję energetyki rozproszonej: klastrów, spółdzielni energetycznych i prosumentów energii odnawialnej. To właśnie energetyka obywatelska, przy aktywności lokalnych organizacji i prywatnych odbiorców może stać się regionalnym fenomenem w całościowym modelu funkcjonowania sektora – powiedział. Podkreślił jednak, że rozwój OZE musi następować wraz z zagwarantowaniem odpowiednich i stabilnych mocy rezerwowych. – Tę rolę pełnić będą w szczególności źródła gazowe oraz, po 2033 r., energetyka jądrowa – wskazał Minister Tchórzewski.

W panelu dyskusyjnym inaugurującym kongres pt. “Transformacja sektora energetycznego” wziął udział wiceminister energii Adam Gawęda.

Źródło: Ministerstwo Energii

Działy

Reklama