– Sektor energii staje przed wieloma wyzwaniami. Z jednej strony analizujemy jak możemy wpisać się w trend niskoemisyjności, a jednocześnie jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa i racjonalność ponoszenia kosztów na zmiany w sektorze – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski 26 października 2019 r. w Siedlcach podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego.
Zdaniem Ministra niepokojące jest przyspieszenie polityki klimatycznej, co bezpośrednio może wpływać na wzrosty cen energii w całej Europie – przypomnę, że problem wzrostu cen energii na rynkach hurtowych w ubiegłym roku dotknął nie tylko Polskę, ale większość państw UE. Kiedy unijna polityka klimatyczna staje się coraz bardziej restrykcyjna, w tym samym czasie w wielu dużych gospodarkach świata, (jak w Chinach) realizowane są wielkie projekty nowych elektrowni węglowych o dużej mocy – powiedział Minister.
Minister Energii ocenia, że kolejnym poważnym zagrożeniem może być ryzyko braku dostaw energii do odbiorców w sytuacji gdyśmy (względu na obciążanie kosztami uprawnień do emisji CO2) przestawili nasz system energetyczny głównie na niestabilne odnawialne źródła energii, przy braku ciągle niedojrzałej technologii magazynowania.
– Polityka energetyczna, jaką wyznacza Rząd Polski prowadzi do ogromnej zmiany – zwiększy się wykorzystanie źródeł nisko- i zeroemisyjnych, ograniczony zostanie wpływ sektora na środowisko, ale jednocześnie zależy nam na tym, aby ta transformacja energetyczna przeprowadzona została w sposób technicznie bezpieczny i sprawiedliwy, co wymaga też wsparcia finansowego- uzasadniał Krzysztof Tchórzewski.
W tym celu Polska proponuje powołanie unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Fundusz miałby wesprzeć kraje takie jak Polska w szybszej realizacji celu klimatycznej neutralności, ponieważ bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę uwarunkowań gospodarczych, społecznych i politycznych poszczególnych państw członkowskich.
Źródło: Ministerstwo Energii