Ciepłownictwo

EC Radlin – ciepło dla mieszkańców Śląska

25 września br. na terenie koksowni Radlin, należącej do Grupy Kapitałowej JSW, zawarto porozumienie gwarantujące zaopatrzenie w ciepło mieszkańców Radlina oraz KWK ROW Ruch Marcel. W uroczystym podpisaniu umowy pomiędzy JSW Koks, PGG SA, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz miastem Radlin uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki. JSW KOKS SA przystępuje do realizacji projektu budowy nowoczesnej elektrociepłowni opalanej oczyszczonym gazem koksowniczym, która docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z eksploatacji z końcem 2022 r. EC Marcel, będącą własnością PGG.

Elektrociepłownia Radlin będzie nowoczesną jednostką produkującą energię cieplną i elektryczną w kogeneracji, czyli w najbardziej efektywny sposób, w jednym procesie technologicznym. EC Radlin spełni wszystkie wymagania Unii Eurpejskiej, a w szczególności konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (BAT LCP). EC Radlin zaspokoi potrzeby energetyczne koksowni, a nadwyżki energii elektrycznej zasilą Krajowy System Energetyczny. Ciepło w wodzie grzewczej dostarczane będzie na potrzeby PGG KWK ROW Ruch Marcel (21 MWt) oraz mieszkańców Radlina (16 MWt). Blok zużyje ok. 180 mln m sześciennych gazu koksowniczego rocznie.

– Gaz koksowniczy, który do tej pory zanieczyszczał środowisko, szedł  w powietrze, nic z tego nie było dla mieszkańców, tylko zanieczyszczenie środowiska. W gospodarce obiegu zamkniętego możemy wyeliminować emisję z niskich kominów. To jest to, o co nam chodzi w Programie Czyste Powietrze – to jest czyste powietrze w konkrecie. Dokładnie o to chodzi w tej zielonej transformacji gospodarczej, idącej w kierunku coraz wyżej uprzemysłowionego kraju – Polski, która będzie korzystała z różnych dobrodziejstw rewolucji technicznej, technologicznej 4.0 – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycje Grupy JSW w znaczący sposób pozwalają rozwijać się Śląskowi. Skuteczna kooperacja rządu z samorządem jest w stanie zapewnić ich szybką realizację. W końcu po latach marazmu udaje się przełamać niemoc. Budowa Elektrociepłowni w Radlinie to kolejny przykład dobrej współpracy na wielu szczeblach, dzięki której wygrywają przedsiębiorcy, region i jego mieszkańcy.

– Dzisiejsze porozumienie to spełnienie jednego z moich marzeń, to sprawa, o którą walczyłem od wielu lat. Nowoczesna elektrociepłownia Radlin  gwarantuje produkcję energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji. Zapewnimy ciepło, które będzie pewne, tanie, co jest bardzo  ważne ze względów społecznych  oraz ograniczymy  niską emisją,  czyli walczymy ze smogiem.  Chciałbym podkreślić, że za dwa lata Jastrzębska Spółka Węglowa będzie samowystarczalna energetycznie, a nawet będziemy mogli niewielkie ilości energii sprzedawać na zewnątrz. To sprawa bardzo istotna, bo wpływa na poziom kosztów firmy – powiedział Włodzimierz Hereźniak, Prezes JSW.

Nowa elektrociepłownia ma zostać zbudowana w 29 miesięcy zgodnie z podpisaną 12 czerwca br. umową z RAFAKO SA, wykonawcą obiektu. Budowa nowego zakładu polepszy stan środowiska oraz wpisze się w realizację programu „Czyste powietrze”. Zwiększy efektywność energetyczną jednocześnie zmniejszając uciążliwość środowiskową.

– JSW znajduje się w ekstraklasie branży wydobywczej, moim zadaniem jest, by pozostałe spółki weszły na wyższy poziom technologiczny, bezpieczeństwa i efektywności. Tego oczekują nie tylko pracownicy, ale cały region. Dzisiejsze wydarzenie  pokazuje,  że realizacja tak ważnych inwestycji będących częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpisuje się w proces transformacji sektora energetycznego – mówi Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

Aktualnie trwają ostatnie prace projektowe i niebawem wykonawcy wejdą na plac budowy, który położony jest na terenie koksowni, w miejscu wyburzonej starej infrastruktury przemysłowej. Oddanie do eksploatacji EC Radlin wpłynie zdecydowanie na  poprawę efektywności energetycznej koksowni, zapewni  JSW KOKS SA samowystarczalność, a mieszkańcom Radlina sieciową dostawę ciepła.

Nowe instalacje przyczynią się do ograniczenia emisji, w tym emisji gazów cieplarnianych. Nowoczesna elektrociepłownia zapewni odbiorcom dostawy ekologicznego ciepła systemowego i energii elektrycznej przez kilkadziesiąt najbliższych lat. Projekt Budowy Elektrociepłowni w Koksowni Radlin został wpisany w Program dla Śląska, który jest jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), przyjętej przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r. Zamierzenia i plany rozwoju poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych działających na terenie gminy znalazły odzwierciedlenie w Projekcie założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Radlin. Zawarte porozumienie dowodzi, że efektywna współpraca biznesu z samorządem jest możliwa i korzystna dla wszystkich zainteresowanych.

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. 

Działy

Reklama