Paliwa dla energetyki

Dotrzymujemy słowa – w 2023 r. Polska osiągnie niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw

Zakończenie prac przy budowie dwóch nowych zbiorników na ropę w gdańskiej Bazie PERN (wiosną 2020 roku), planowane na jesień 2020 r. oddanie zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym (TNG) oraz oddanie do użytku do końca 2023 r. II nitki rurociągu pomorskiego to kamienie milowe na drodze do osiągnięcia przez Polskę niezależności w obszarze dostaw ropy naftowej. W połączeniu z Naftoportem inwestycje te umożliwią polskim rafineriom zakup surowca w wybranym wolumenie w dowolnym zakątku świata. PERN konsekwentnie realizuje również inwestycje w segmencie paliw – trwają przygotowania do II etapu rozbudowy baz paliwowych oraz budowy rurociągu Boronów-Trzebinia.

PERN rozbudowuje parki zbiornikowe i ropociąg, by umożliwić pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej do kraju.

W Bazie Gdańsk zakończyła się już próba hydrostatyczna pierwszego zbiornika. Trwa próba hydrostatyczna drugiego zbiornika. Każdy z nich ma pojemność 100 tys. m³. Prace zostaną ukończone w kwietniu 2020 r. Jednocześnie w TNG jest realizowany montaż konstrukcji nowych zbiorników w ramach II etapu rozbudowy tego parku. Zgodnie z planem TNG powiększy się o trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. m³ oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. m³. Termin realizacji – październik 2020.

– Niezależność energetyczna państwa nie jest możliwa bez swobodnego wyboru dostawców kluczowych nośników energii. Dziś jesteśmy bliżej osiągnięcia tego celu niż kiedykolwiek wcześniej. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której dostawy surowców mogą następować z różnych kierunków, a jedynym czynnikiem decyzji zakupowej stanie się jakość, cena i – co równie ważne – pewność dostawy – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Ostatnim kamieniem milowym na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w obszarze dostaw ropy naftowej do Polski będzie uruchomienie w 2023 r. II nitki rurociągu pomorskiego, która nie tylko umożliwi pełną separację jakościową ropy, ale także wzmocni bezpieczeństwo systemu logistyki ropy w naszym kraju.

PERN szybko odpowiada na wyzwania wynikające z rządowego pakietu paliwowego

Rynek paliwowy w Polsce od 2016 r. przeszedł niesłychaną ewolucję. Za sprawą nowego rządu w połowie 2016 r. wprowadzono regulacje, które w radykalny sposób ukróciły proceder nielegalnego obrotu paliwami, pozostawiając w budżecie miliardy złotych. Te przepisy stały się także kołem zamachowym rozwoju polskich rafinerii i PERN – krajowego lidera logistyki naftowej i paliwowej.

– Realizujemy to, co obiecaliśmy, tak aby nasi klienci mogli bezpiecznie dostarczać paliwo do stacji benzynowych. Chodzi o program Megainwestycji zarówno w obszarze ropy, jak i paliw. Mam tu na myśli nowe zbiorniki, ale także nowe rurociągi – powiedział Igor Wasilewski, Prezes PERN.

W segmencie paliw zakończył się I etap rozbudowy zbiorników. Do dyspozycji klientów trafiły cztery nowe zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. m³. W drugim etapie powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m³. Ten etap jest już bardzo zaawansowany. Jego zakończenie planowane jest na 2022 r. Na koniec 2021 r. zaplanowane jest natomiast oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej.

Źródło: PERN S.A.

Działy

Reklama