Ciepłownictwo » Minister Kowalczyk: Fundusze norweskie i EOG to istotne…

Minister Kowalczyk: Fundusze norweskie i EOG to istotne instrumenty wspierające ochronę środowiska w Polsce

13 Wrz 2019 Możliwość komentowania Minister Kowalczyk: Fundusze norweskie i EOG to istotne instrumenty wspierające ochronę środowiska w Polsce została wyłączona Share 'Minister Kowalczyk: Fundusze norweskie i EOG to istotne instrumenty wspierające ochronę środowiska w Polsce' on Facebook Share 'Minister Kowalczyk: Fundusze norweskie i EOG to istotne instrumenty wspierające ochronę środowiska w Polsce' on Email Share 'Minister Kowalczyk: Fundusze norweskie i EOG to istotne instrumenty wspierające ochronę środowiska w Polsce' on Print Friendly

– Współpraca Polski z Państwami Darczyńcami w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy stanu środowiska w naszym kraju, a realizacja funduszy umożliwiła nam osiągnięcie wymiernych efektów ekologicznych – powiedział Minister Środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji inaugurującej III edycję Funduszy norweskich i EOG w Polsce. Wydarzenie odbyło się 12 września 2019 r. w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

W trakcie konferencji Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska, przypomniał, że w realizowanej w latach 2012-2017 drugiej edycji resort środowiska wspólnie z NFOŚiGW zrealizował trzy programy z łącznym budżetem 180 mln euro.

Dotychczasowa realizacja funduszy norweskich i EOG pozwoliła nam na osiągnięcie wymiernych efektów ekologicznych. Dofinansowanie otrzymało blisko 200 projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa, uczelnie oraz organizacje pozarządowe. Wsparciem objęte zostały m.in. szpitale, szkoły, przedszkola i inne budynki użyteczności publicznej – podkreślił.

Minister Kowalczyk zaznaczył, że na przełomie 2019 r. i 2020 r. rozpocznie się realizacja programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce.

Kwota 164 mln euro, w tym 140 mln euro ze środków EOG, zostanie przeznaczona przede wszystkim na wsparcie działań z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu; poprawę jakości powietrza poprzez rozwijanie lokalnych systemów ciepłowniczych oraz kogeneracji, a także termomodernizację szkół – powiedział.

Fundusze zostaną przeznaczone również na zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych; ochronę przyrody, w tym przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu inwazyjnych gatunków obcych oraz na wsparcie pilotażowych przedsięwzięć z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym i energetycznego wykorzystania biomasy – dodał.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 13 Wrz 2019 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć