News » W PGE Energia Odnawialna rusza pionierski projekt podnoszący…

W PGE Energia Odnawialna rusza pionierski projekt podnoszący efektywność farm wiatrowych

13 Sie 2019 Komentarze: 1 Share 'W PGE Energia Odnawialna rusza pionierski projekt podnoszący efektywność farm wiatrowych' on Facebook Share 'W PGE Energia Odnawialna rusza pionierski projekt podnoszący efektywność farm wiatrowych' on Email Share 'W PGE Energia Odnawialna rusza pionierski projekt podnoszący efektywność farm wiatrowych' on Print Friendly

Lidar, który można uznać za swoisty skaner laserowy, pozwoli na wykonanie precyzyjnych pomiarów na odległość nawet kilkuset m przed czołem turbiny. Eksperci PGE EO oczekują, że dzięki nowemu projektowi uzyskają bardzo szczegółowe dane pozwalające na weryfikację optymalnego ustawienia gondoli turbiny względem kierunku wiatru. Spodziewają się, że uzyskane wyniki będą kluczowe dla podniesienia efektywności produkcji, jak również zminimalizowania obciążeń głównych komponentów wiatraka.

Urządzenie zostało zamontowane na jednej z turbin wchodzących w skład farmy wiatrowej Resko 1. Choć sprzęt podobnego typu jest w powszechnym użyciu, a mianowicie lidary wertykalne często znajdują zastosowanie w okresie przygotowania inwestycji wiatrowych,  to obecnie branża podejmuje próby i eksperymenty w zakresie zastosowania ich horyzontalnych odpowiedników. Projekt PGE EO jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu w Polsce.

Spółka dysponuje mocą 550 MW zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych. W pierwszej połowie 2020 r., wraz z ukończeniem budowy trzech nowych lądowych farm wiatrowych w ramach projektu „Klaster”, powiększy moce o kolejne 97,17 MW.

Źródło: PGE Energia Odnawialna S.A.

Wpis został opublikowany 13 Sie 2019 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “W PGE Energia Odnawialna rusza pionierski projekt podnoszący efektywność farm wiatrowych”

  1. opozda, 21 Sie 2019 o 9:30

    Bardzo ciekawe podejście i sam projekt. Z chęcią zapoznam się z jego wynikami. W kontekście poprawy efektywności, bardzo interesujący materiał jest na temat większej efektywności silników indukcyjnych dzięki wykorzystaniu miedzianych komponentów. Takich detali na pewno jest więcej nie tylko w tego typu silnikach i warto ich szukać mając na uwadze efektywność energetyczną. Polecam poczytać: https://leonardo-energy.pl/artykuly/miedz-poprawia-wydajnosc-silnikow-indukcyjnych/

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć