Paliwa dla energetyki

Wiceminister Gawęda z wizytą w Terminalu LNG w Świnoujściu

Podpisanie umów długoterminowych na dostawy LNG z USA, ale również rozbudowa infrastruktury gazowej na niespotykaną do tej pory skalę, pozwalają spokojnie spoglądać w przyszłość rynku gazu ziemnego w Polsce i na prognozy mówiące o wzroście zapotrzebowania na gaz ziemny w gospodarce – powiedział Wiceminister Energii Adam Gawęda podczas uroczystości odbioru pierwszej dostawy LNG z USA do Polski w ramach wieloletniej umowy z Cheniere Energy Inc. Wydarzenie odbyło się 26 lipca 2019 r. w Świnoujściu.

Kiedy prawie cztery lata temu Rząd przyspieszał działania dywersyfikacyjne, uzasadnione było pytanie, czy realizacja tego ogromnego wyzwania, jest możliwa w ambitnych terminach założonych przez Rząd. Ale dziś mogę już z satysfakcją powiedzieć, że podołaliśmy temu wyzwaniu – podkreślił w swoim wystąpieniu Wiceminister Gawęda. – Podjęte i konsekwentnie realizowane działania przynoszą dziś wymierne skutki – dodał Wiceminister.

Wiceminister Gawęda przypomniał, że pierwszy w historii ładunek amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG przypłynął do Polski 2 lata temu, ale stanowił on realizację pojedynczej transakcji, która dopiero zapoczątkowała współpracę PGNiG S.A. z partnerami amerykańskimi. – Odbiór dostawy od Cheniere Energy oznacza już rozpoczęcie regularnych dostaw LNG z USA, które wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – dodał.

Wyraził również uznanie dla współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w sektorze skroplonego gazu ziemnego. – Jestem przekonany, że współpraca z tak ważnym partnerem jak Stany Zjednoczone, przyniesie Polsce wiele korzyści – przekonywał Wiceminister Gawęda. – Rozpoczynając od dalszego zmniejszania udziału gazu importowanego z kierunku wschodniego w całkowitym bilansie dostaw gazu ziemnego do naszego kraju, poprzez zwiększenie udziału Polski w unijnym rynku gazu ziemnego, budowę hubu gazowego, po skuteczny rozwój energetyki gazowej w naszym kraju i eliminację białych plam dzięki wykorzystaniu technologii LNG na obszarach pozbawionych dostępu do sieci gazowej – podsumował Wiceminister Adam Gawęda.

Źródło: Ministerstwo Energii

Działy

Reklama