Paliwa dla energetyki

Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego przedmiotem obrad Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

Węgiel jest dla naszej energetyki stabilizatorem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Polska, by sprostać tym wyzwaniom potrzebuje, nowych kopalń węgla kamiennego energetycznego i koksowego – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas obrad Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w Warszawie 25 lipca 2019 r. W spotkaniu wziął także udział Adam Gawęda Sekretarz Stanu w ME.

Podczas spotkania rozmawiano o między innymi o sytuacji płacowej oraz imporcie węgla z zagranicy. Bardzo ważną kwestią poruszaną podczas rozmów były zapasy węgla składowane na hałdach. Wiceminister Adam Gawęda powiedział, że wspomniana sytuacja jest analizowana przez ministerstwo.

Zdaniem Ministra Tchórzewskiego, o niezrozumieniu górnictwa przekonujemy się w ostatnim czasie coraz częściej, czego dowodem są głosy nawołujące do szybkiego odchodzenia od węgla. Zgodnie z polityką rządu wyrażoną m.in. w Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego oraz projekcie Polityki Energetycznej Polski, zmiany w sektorze górniczym będą odbywać się ewolucyjnie.

Mamy świadomość, że przyszłość górnictwa to ciągła praca nad poprawą wydajności, zwiększeniem produkcji, informatyzacją wydobycia i wprowadzanie innowacji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze restrykcyjna, unijna polityka klimatyczna. Jednak według Ministra wymagania nie mogą być takie same wobec wszystkich państwa i należy uwzględniać specyfikę i uwarunkowania poszczególnych krajów – podsumował.

Przyszłość i miejsce polskiego górnictwa na najbliższe lata określa projekt „ Polityki Energetycznej Polski do 2040”, poddany konsultacjom. Dokument ten w ramach dywersyfikacji miksu energetycznego, przewiduje się stopniowe procentowe zmniejszanie udziału węgla (kamiennego i brunatnego) w bilansie produkcji energii elektrycznej z obecnych ok. 77% do ok. 60% w 2030 r. Wolumen wykorzystania węgla kamiennego (ponad 30 mln t/rocznie), do produkcji energii elektrycznej (ok. 70 TWh) pozostanie na stabilnym poziomie.

Źródło: Ministerstwo Energii

Działy

Reklama