EkoMobility » PSPA uruchamia Flotę z energią

PSPA uruchamia Flotę z energią

25 lip 2019 Możliwość komentowania PSPA uruchamia Flotę z energią została wyłączona

Jakie są całkowite koszty posiadania elektrycznego vana we flocie firmowej? Sprawdzi to PSPA, wspólnie z 9 partnerami zaangażowanymi w projekt „Flota z energią”. Przez sześć tygodni, zeroemisyjny Mercedes-Benz eVito oraz Vito z napędem konwencjonalnym, będą eksploatowane w rzeczywistych warunkach użytkowania przez trzy różne firmy: Polkomtel, Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin oraz Hotel Ossa.

PSPA, największa organizacja kreująca rynek elektromobilności w Polsce, zainicjowała kolejny projekt mający na celu porównanie całkowitych kosztów posiadania (TCO) elektrycznego samochodu dostawczego oraz jego konwencjonalnego odpowiednika.

W ramach badania „Flota z energią” zostaną przetestowane dwa vany, zeroemisyjny eVito oraz Vito z silnikiem Diesla. Oba samochody zostaną gruntowanie sprawdzone w warunkach codziennego użytkowania. Realizację badania zaplanowano na lipiec i sierpień – mówi Łukasz Witkowski z PSPA.

W projekt „Flota z energią” zaangażowało się wiele podmiotów z całego łańcucha wartości elektromobilności. Pojazdy użyczyła spółka Mercedes-Benz Polska. Zeroemisyjny eVito dysponuje silnikiem elektrycznym o mocy 116 KM. Dzięki akumulatorowi trakcyjnemu o pojemności 41 kWh samochód jest w stanie przejechać 150 km na jednym ładowaniu wg cyklu WLTP. Firma zamierza zelektryfikować całą gamę swoich samochodów dostawczych i w najbliższych latach, oprócz eVito, napęd elektryczny będzie dostępny w modelach eSprinter oraz eCitan.

Nasza strategia eDrive@VANs zakłada szybki rozwój pełnej gamy pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz Vans. Aby stało się to możliwe, niezbędne są testy, przeprowadzane przez klientów w warunkach codziennej eksploatacji, a także oparta na nich analiza TCO, która według nas pokaże, że elektryczna flota może być zarówno funkcjonalna, jak i opłacalna – mówi René Achinger, Dyrektor Zarządzający Mercedes-Benz Vans.

W pierwszej kolejności oba testowane pojazdy będą użytkowane przez spółkę Polkomtel, jednego z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, świadczącego usługi pod marką Plus. Eksploatacja samochodów będzie się odbywać w ramach realizacji usług serwisowych tej sieci.

Nowe technologie oraz idea rozwoju innowacyjnych produktów jest nam bardzo bliska. Zarówno w obszarze usług telekomunikacyjnych, jak również w obszarze zarządzania flotą Polkomtel i Plus Flota starają się spełniać wysokie oczekiwania klientów. Plus Flota od początku swego istnienia aktywnie wspiera budowę efektywnych modeli wykorzystania samochodów elektrycznych w biznesie, korzystając z doświadczenia w zakresie analizy danych flotowych. Uczestnictwo w projekcie jest kolejnym krokiem w zakresie rzetelnej analizy TCO oraz poszukiwania obszarów do rozwoju elektromobilności w Polsce. Mamy nadzieję, iż wyniki badania będą podstawą do konstruktywnej dyskusji na ten temat – mówi Michał Kucharski, Prezes Plus Flota oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Polkomtel.

Następnie oba Mercedesy będą użytkowane w dostawach, pracach konserwacyjnych i montażowych na terenie kompleksu Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin.
Grupa Kapitałowa Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin funkcjonuje na terenie Wschodniej Wielkopolski, w obszarze wydobycia węgla brunatnego oraz wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. Od 2018 roku ZE PAK SA aktywnie uczestniczy w procesie transformacji energetycznej, mającej na celu stopniową eliminację węgla brunatnego w swoich elektrowniach. Jest to proces długotrwały, wieloetapowy, pochłaniający ogromne nakłady finansowe i angażujący, poza Spółką, także organy państwowe i samorządowe. Transformacja energetyczna w Polsce wymaga, bowiem realizacji nowych inwestycji opartych na paliwach proekologicznych. Udział w projekcie „Flota z Energią” jest kolejną okazją do ukazania ZE PAK SA, jako Spółki bliskiej ekologii. Grupa ZE PAK SA dąży swoich działaniach do poszukiwania rozwiązań proekologicznych w każdym obszarze swojej działalności – mówi Paweł Lisowski, Wiceprezes Zarządu ZE PAK SA.

Kolejny etap badania obejmie eksploatację pojazdów w ramach bieżącej działalności Hotelu Ossa Congress & Spa, w ramach realizacji dostaw i prac serwisowych.
Aby zapewnić naszym gościom komfortowy wypoczynek, potrzebujemy częstych dostaw towarów. Jednocześnie chcielibyśmy zadbać o otaczające nas lasy i pola Mazowsza, dlatego poszukujemy przyjaznej środowisku alternatywy dla samochodów spalinowych. Chcemy dbać jednocześnie o gości i przyrodę wokół nas – tłumaczy zaangażowanie w projekt Anna Krawczyk, Dyrektor Generalny Ossa Hotel Conference & Spa.

Infrastrukturę ładowania, na potrzeby uzupełniania energii w akumulatorze litowo-jonowym elektrycznego eVito, dostarczyło gdańskie przedsiębiorstwo Enelion, posiadające w swojej ofercie zarówno naścienne wallboxy, jak i stacje wolnostojące.

Od ponad 4 lat spółka Enelion rozwija systemy dla elektromobilności. Projekt „Flota z Energią” jest dla nas istotny zarówno pod kątem testowania ładowania samochodów użytkowych, ale również przetwarzania danych w naszym systemie administracyjnym, który zapewnia zarządzanie ładowarkami, użytkownikami oraz rozliczanie płatności – mówi Krzysztof Wasielewski, CEO Enelion.

Procesem logistycznym realizowanym w ramach badania będzie zarządzać spółka Plus Flota, świadcząca usługi optymalizacji wszystkich aspektów wykorzystania floty samochodów osobowych oraz ciężarowych. Wsparcie technologiczne projektu zapewni koncern energetyczny ENGIE, jeden ze światowych liderów w zakresie dostaw infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, Właściciel marki EVBox.

Dzięki naszym rozwiązaniom technologicznym możemy rozwijać elektromobilność w Polsce. Wiemy jak przeprowadzić proces instalacji ładowarki oraz z jakiego sprzętu skorzystać, aby był dopasowany do potrzeb użytkownika. Z naszych usług korzystają dealerzy Daimlera. Klienci, kupujący w Polsce elektryczne Mercedesy EQ, również mogą liczyć na nasze wsparcie w ramach usług Charge@Home oraz Charge@Fleet. Logistyka to dobry kierunek dla rozwoju floty elektrycznej. Jest to światowy trend. W ENGIE, bazując na doświadczeniach z innych krajów, dbamy o to, by infrastruktura do ładowania stanowiła wsparcie dla biznesu w branży usług logistycznych – mówi Janusz Grądzki z ENGIE Poland.

Za wsparcie merytoryczne badania „Flota z energią” będzie odpowiadała międzynarodowa firma doradcza KPMG oraz spółka EOS, która od ponad 25 lat dostarcza oprogramowanie i usługi projektowe dla klientów z branży motoryzacyjnej.

Wyniki porównania TCO zostaną opracowane na podstawie danych uzyskanych dzięki urządzeniom pomiarowym zainstalowanym w obu samochodach oraz stacjach ładowania, jak również formularzy wypełnianych przez kierowców. Rezultaty projektu „Flota z energią” zostaną ujęte w raporcie PSPA i zaprezentowane w III kw. br.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Wpis został opublikowany 25 lip 2019 w następujących kategoriach: EkoMobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.