Ciepłownictwo

Ciepło przydaje się także latem

Lipiec w tym roku nie rozpieszcza nas pogodą. W najchłodniejsze dni tego miesiąca, kiedy temperatura w nocy spadała poniżej 11 st. C, mieszkańcy Gdańska i Sopotu zużywali nawet 20% więcej ciepła niż zwykle w okresie letnim.

Jak to działa?

Usługa dostarczania ciepła przez cały rok oparta jest o tzw. automatykę pogodową. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku wytwarza ciepło na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej, z której Grupa GPEC dostarcza ciepło mieszkańcom Gdańska i Sopotu. Poszczególne węzły cieplne zaopatrzone są w urządzenia, które sterują dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu, węzeł cieplny włącza się i uruchamia dopływ ciepła do budynku. Analogicznie, kiedy temperatura ta wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. System uruchamia ogrzewanie tylko poniżej ustalonej wcześniej przez klienta temperatury zewnętrznej.

Wyliczenia pokazują, że komfort, jaki daje stały dostęp do ciepła przez cały rok, to koszt wyższy zaledwie o 0,5% w skali roku niż w tradycyjnym modelu. Jest to zresztą dziś standardowe rozwiązanie w Europie, które, poza poprawą jakości życia, przyczynia się do lepszego stanu technicznego budynków – mówi Marcin Lewandowski, Prezes Zarządu w Grupie GPEC.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, należąca do Grupy Kapitałowej PGE, przez cały rok wytwarza ciepło, które płynie w sieci GPEC. Sezon grzewczy jest zatem umowny, a ilość wytwarzanego ciepła warunkowana jest tylko potrzebami mieszkańców.

Latem wytwarzamy głównie energię na potrzeby ciepłej wody użytkowej, ale w razie ochłodzenia jesteśmy gotowi zwiększyć produkcję na cele ogrzewania i tym samym elastycznie zareagować na potrzeby cieplne mieszkańców. Elektrociepłownia pracuje w ruchu ciągłym, w dzień i w nocy, przez cały rok – mówi Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

Dla kogo jest ta usługa?

Usługa ciepła przez cały rok dostępna jest dla klientów Grupy GPEC. Może z niej korzystać zarówno duża wspólnota mieszkaniowa, jak i osoba, mieszkająca w domu jednorodzinnym przyłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej. Obecnie już niemal 800 spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów jednorodzinnych w Gdańsku i Sopocie cieszy się dostępem do ciepła niezależnie od pory roku. Każdego roku przybywa nowych klientów korzystających z tej możliwości.

Jakie korzyści?

Komfort cieplny, jaki jest wynikiem korzystania z usługi ciepła przez cały rok, poprawia jakość życia. Usługa pozytywnie wpływa na stan budynku oraz likwiduje konieczność uruchamiania systemu grzewczego budynku po dłuższym przestoju, więc dodatkowo istnieje mniejsze ryzyko zapowietrzania się kaloryferów, czy ich korozji.

Źródło: Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.

Działy

Reklama