Elektroenergetyka » Operatorzy Systemów Dystrybucji energii elektrycznej sięgają po innowacje

Operatorzy Systemów Dystrybucji energii elektrycznej sięgają po innowacje

11 lip 2019 Możliwość komentowania Operatorzy Systemów Dystrybucji energii elektrycznej sięgają po innowacje została wyłączona

Konieczność modernizacji i rozbudowy infrastruktury do przesyłu energii elektrycznej toruje drogę innowacyjnym urządzeniom dla sektora. Wyzwania OSD związane z rosnącym zużyciem energii elektrycznej w kraju, niezbędnym rozwojem elektromobilności oraz prosumentów wraz z koniecznymi remontami starej, niewydolnej infrastruktury wymuszają sięganie po ułatwienia i szukanie oszczędności.

Inwestycje OSD rosną. Wydatki szybują szczególnie latem: obok gwałtownych zmian pogodowych powodujących ogromne straty w przestarzałej infrastrukturze stoją przecież standardowe remonty i zaplanowane do budowy nowe linie przesyłowe. Wyzwania stojące przed operatorami, jak zgodnie stwierdziły spółki w debacie podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, mogą być dla nich akceleratorem rozwoju.

Kompozytowe żerdzie tną koszty zarządzających infrastrukturą

Wielkość niezbędnych i bieżących inwestycji wymaga jednak rozsądnego gospodarowania kosztami. Stąd spore zainteresowanie i wdrożenia OSD w obszarze automatyzacji sieci i innowacji na poziomie technologii informatycznych. Niemniej, sektor coraz odważniej sięga po technologie kompozytowe dla urządzeń infrastruktury energetycznej – żerdzie kompozytowe – obok tradycyjnych, betonowych i stalowych konstrukcji podtrzymujących kable.

Konieczność modernizacji i rozbudowy infrastruktury jest tak piląca, że operatorzy muszą działać szybko. Po kilku latach wdrożeń rozwiązań kompozytowych, operatorzy systemów dystrybucyjnych przekonali się do tej. Żerdzie z kompozytu są bezpieczniejsze – to izolator – oraz lekkie, a więc obniżają koszty transportu i montażu urządzenia. Znacząco zmniejsza to koszty inwestycji. Ostatnio podpisaliśmy kolejny kontrakt z OSD – najchętniej sięgają po żerdzie kompozytowe EKO do sieci średniego i niskiego napięcia – mówi Zbigniew Szkopek, Prezes Zarządu Energy Composites S.A., Grupa Kapitałowa Alumast S.A.

Tylko w 2018 r. suma inwestycji pięciu największych firm OSD w kraju wyniosła 6 mld zł. Spodziewany jest znaczny wzrost wydatków ze względu na wymogi projektu polityki energetycznej oraz – wpisane w obowiązki OSD – podłączanie do sieci kolejnych odbiorców. Ze względu na rozwój technologii produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, liczba małych instalacji będzie rosła.

Źródło: Alumast S.A.

Wpis został opublikowany 11 lip 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.