News » Prezydent: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni

Prezydent: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni

4 Lip 2019 Możliwość komentowania Prezydent: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni została wyłączona Share 'Prezydent: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni' on Facebook Share 'Prezydent: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni' on Email Share 'Prezydent: W walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni' on Print Friendly

– Ostatnie upalne dni w Polsce i całej Europie w sposób jednoznaczny pokazują nam, że anomalie pogodowe to coraz częstsze zjawisko, a zmiany klimatu to w istocie poważne wyzwanie cywilizacyjne – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „People and Climate – Solidarity and Just Transition”.

Prezydent przekonywał, że w walce ze zmianami klimatu nie jesteśmy bezbronni. Wskazywał na konieczność rozwoju takich źródeł energii, które zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw oraz zminimalizują negatywne skutki zmieniającego się klimatu. Ocenił ponadto, że neutralność klimatyczną powinniśmy rozumieć w kategoriach bilansowania emisji i pochłaniania dwutlenku węgla, a nie postępującej za wszelką cenę dekarbonizacji bez oglądania się na skutki.

Dodał także, że walka ze zmianami klimatu i idea solidarnej, sprawiedliwej transformacji nie może odbywać się kosztem marginalizacji i wykluczenia, a podejmując działania powinniśmy kierować się też indywidualną specyfiką danego państwa czy regionu, włączając okoliczności surowcowe.

Andrzej Duda podkreślał, że katowicki COP24 w grudniu ubiegłego roku uznać należy za kolejny niezwykle ważny etap na walce ze zmianami klimatu. Przypomniał, że przyjęto tzw. „Katowice Rulebook” – swoistą instrukcję obsługi mówiącą w jaki sposób założenia porozumienia paryskiego wprowadzić w życie oraz „Deklarację Śląską na rzecz sprawiedliwości i sprawiedliwej transformacji”.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Wpis został opublikowany 4 Lip 2019 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć