Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Drastyczne podwyżki cen prądu. Rząd obiecał samorządom rekompensatę, ale słowa nie dotrzymał

Czy grozi nam blackout albo podwyżka usług komunalnych, biletów komunikacji miejskiej, czy rachunków za wodę?

Wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki na konferencji prasowej wprost mówił o niedotrzymaniu obietnicy przez premiera Mateusza Morawieckiego, który obiecał, że rachunki za prąd dla samorządów i spółek miejskich w 2019 r. pozostaną na poziomie z ub. r.

Tymczasem miasto w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej prądu szacuje wzrost kosztów samorządu na poziomie 12 mln zł w skali roku, a tylko MPK-Łódź aż o 13 mln zł. Podobnie znaczący wzrost kosztów energii elektrycznej podają prezesi miejskich spółek: ZWiK o 2 mln zł, Aquapark “Fala” o 800 tys. zł, a MAKiS o 500 tys. zł.

Prezes MPK Zbigniew Papierski powiedział, że wzrost o 13 mln zł oznacza dla spółki zagrożenie utraty płynności finansowej, a także wymusza znaczące podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Szef ZWiK Jacek Kaczorowski również potwierdził tego typu skutki dla odbiorców, bowiem koszty energii wzrosły w spółce z 2,5 mln zł w r. ub. do 4,5 mln zł w tym roku. Prezes “Fali” Andrzej Piorek ma zapłacić rachunki za prąd o ponad 60% wyższe, co musiałoby spowodować wzrost cen biletów na kąpielisko.

Premier z mównicy sejmowej złożył publiczne przyrzeczenie, że ceny energii dla samorządów nie wzrosną, a podwyżki zostaną zrekompensowane. Mija jednak 5 miesięcy nowego roku, a miasto płaci dużo wyższe faktury za prąd, co wpływa w znaczący sposób na jego funkcjonowanie. Chcemy bronić mieszkańców Łodzi przed ewentualnymi podwyżkami biletów czy opłat komunalnych – podkreślił Wiceprezydent Wojciech Rosicki.

Prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej Tomasz Piotrowski stwierdził, że skoro Premier nie kwapi się z dotrzymaniem obietnicy, Łódź, a może również inne samorządy powinny się zbuntować i od 1 czerwca 2019 r. zaczną płacić rachunki za energię na poziomie ubiegłorocznych cen, co być może zmobilizuje rząd do wydania stosownego rozporządzenia, zapobiegającego wzrostowi cen wielu usług komunalnych.

Źródło: Urząd Miasta w Łodzi

Działy

Reklama