Elektroenergetyka » O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej

O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej

17 maja 2019 Możliwość komentowania O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej została wyłączona Share 'O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej' on Facebook Share 'O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej' on Email Share 'O Energii Plus na III Kongresie Energetyki Obywatelskiej' on Print Friendly

Czy czeka nas przełom w energetyce? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście III Kongresu Energetyki Obywatelskiej. Wśród nich Minister Jadwiga Emilewicz, która przedstawiła szczegóły programu Energia Plus.

– Temat czystej energii i czystego powietrza jeszcze nigdy nie był tak wysoko na agendzie politycznej żadnego rządu. Jesteśmy odpowiedzialni, chcemy zostawić Ziemię następnym pokoleniom co najmniej w takim stanie w jakim ją otrzymaliśmy. To cel programu Energia Plus – tłumaczyła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Najważniejsze założenia programu to likwidacja barier legislacyjnych, poprawa wewnętrznych regulaminów sieci dystrybucyjnych, utworzenie instrumentów finansowych wspomagających OZE i rozszerzenie kategorii prosumentów o małych i średnich przedsiębiorców.

Program Energia Plus to więcej wolności i bezpieczeństwa, korzyści dla środowiska, powstrzymanie wzrostu cen energii dla MŚP, wsparcie osiągnięcia celu OZE 2020. Dziękuję wszystkim środowiskom pozarządowym za konsekwentne zwracanie uwagi politykom i opinii publicznej na konieczność stworzenia przyjaznych warunków regulacyjnych dla energetyki obywatelskiej – mówiła Minister Emilewicz.

Program Energia Plus jest jednym z działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości powietrza. Przypominamy, że z początkiem roku działa ulga termomodernizacyjna, a bank PKO BP uruchomił ekopożyczkę na zakup paneli słonecznych.

Naszym marzeniem jest zastąpić blok 200MW instalacjami fotowoltaicznymi. W pierwszym kwartale tego roku w Polsce powstało ich 11 tys. o łącznej mocy 72 MW. Zostało zatem tylko 128 do osiągnięcia tego celu – wylicza Szefowa MPiT.

Kongres Energetyki Obywatelskiej organizuje Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, w ramach działań ruchu społecznego Więcej Niż Energia (WNE), zrzeszającego samorządy, izby branżowe, uczelnie, think tanki oraz organizacje społeczne działające na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej i poprawy efektywności energetycznej. Współorganizatorem jest gospodarz wydarzenia – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej – również członek ruchu WNE. Patronat honorowy wydarzeniu przyznało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Wpis został opublikowany 17 maja 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć