Elektroenergetyka » Runęła czwarta z kolei chłodnia kominowa

Runęła czwarta z kolei chłodnia kominowa

13 maja 2019 Możliwość komentowania Runęła czwarta z kolei chłodnia kominowa została wyłączona Share 'Runęła czwarta z kolei chłodnia kominowa' on Facebook Share 'Runęła czwarta z kolei chłodnia kominowa' on Email Share 'Runęła czwarta z kolei chłodnia kominowa' on Print Friendly

Chłodnia nr 1 w Łagiszy to czwarty kolos TAURONA, który złożył się zgodnie z ustaleniami i planem po detonacji ponad 3000 tys. ładunków. Dwa pasy szeregowo połączonych ładunków wybuchowych umieszczonych na wysokości 14 i 16 m to łącznie ponad 170 mb otworów rozmieszczonych w sześciu rzędach.

Precyzja obliczeń i doświadczenie zdobywane przez lata pozwoliły na przeprowadzenie procedury w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów. Trwające 1,5 miesiąca prace przygotowawcze i profesjonalna organizacja dnia planowanego wyburzenia na terenie tak dużego zakładu pracy zwieńczone zostały 3,5 sekundową eksplozją 200 kg materiałów wybuchowych. Żelbetonowa konstrukcja płaszcza chłodni o łącznej wadze 4800 ton zniknęła z pejzażu Będzina w kilka sekund.

Ustanowiona strefa zagrożenia, wynosząca 200 m, w zdecydowanej większości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych obszar zabezpieczony został tak jak poprzednio poprzez posterunki, patrole oraz blokady.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o robotach wyburzeniowych prowadzonych metoda strzałową powiadomione zostały jednostki Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Powiatowy Zarząd Dróg w Będzinie, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz okoliczni mieszkańcy i firmy. Przedstawiciele służb mundurowych zabezpieczali akcję wyburzenia na terenie sąsiadującym z elektrownią.

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Wpis został opublikowany 13 maja 2019 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć