News » Gospodarka, innowacje, zielona energia – wizyta Minister…

Gospodarka, innowacje, zielona energia – wizyta Minister Jadwigi Emilewicz w Holandii

4 Kwi 2019 Możliwość komentowania Gospodarka, innowacje, zielona energia – wizyta Minister Jadwigi Emilewicz w Holandii została wyłączona Share 'Gospodarka, innowacje, zielona energia – wizyta Minister Jadwigi Emilewicz w Holandii' on Facebook Share 'Gospodarka, innowacje, zielona energia – wizyta Minister Jadwigi Emilewicz w Holandii' on Email Share 'Gospodarka, innowacje, zielona energia – wizyta Minister Jadwigi Emilewicz w Holandii' on Print Friendly

Polsce zależy na podtrzymaniu dobrej dynamiki obrotów handlowych z Holandią, ale też na nadaniu naszej współpracy nowego impulsu. Obszarem, który może odegrać znaczącą rolę są innowacje, szczególnie w obszarze zielonych technologii – powiedziała Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz otwierając Polsko-Holenderskie Forum Biznesu. W programie wizyty szefowej MPiT w Hadze, znalazły się też spotkania z przedstawicielami holenderskiego rządu oraz z przedsiębiorcami z obu krajów.

W wydarzeniu, które zainaugurowały Minister Jadwiga Emilewicz oraz Minister Handlu i Współpracy Rozwojowej Holandii Sigrid Kaag, uczestniczyło ponad 200 przedstawicieli przedsiębiorców i instytucji z obu państw.

Organizatorami Forum byli: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Holandii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Niderlandzka Agencja Przedsiębiorczości, Polska Izba Handlowa w Holandii, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz Ambasada RP w Hadze.

Polsko-holenderska wymiana handlowa wzrosła w 2018 r. o prawie 7%. To doskonały wynik. Holandia staje się jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski. Cieszymy się, że ten trend zostanie wzmocniony przez dzisiejsze spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o przyszłościowych branżach dla naszej współpracy – powiedziała Jadwiga Emilewicz. To przede wszystkim elektromobilność, gospodarka o obiegu zamkniętym, odnawialne źródła energii i rozwiązania dla sieci energetycznych oraz nowe technologie w ochronie zdrowia.

W trakcie forum przyznano także nagrodę dla przedsiębiorstwa aktywnego na obu rynkach. Otrzymała ją firma Inter-Car.

Polsko-Holenderskie rozmowy na wysokim szczeblu

W trakcie spotkania z Minister Handlu i Współpracy Rozwojowej Holandii Sigrid Kaag, Szefowa MPiT podkreśliła, że współpraca pomiędzy Polską i Holandią m.in. w kwestiach związanych z rynkiem wewnętrznym i przemysłem UE pokazuje, że oba kraje mają podobne stanowisko na wielu płaszczyznach.

Konieczne jest wzmocnienie, pogłębienie i dalszy rozwój jednolitego rynku, przede wszystkim rynku usług. Szacuje się, że większa integracja w tym zakresie mogłaby zwiększyć unijny PKB na mieszkańca średnio o ok. 0,6% i stworzyć 1,3 mln miejsc pracy rocznie – powiedziała Minister Emilewicz. Zaznaczyła, że Polska jest orędownikiem szerokiej dyskusji wszystkich państw członkowskich nad przyszłością rynku wewnętrznego UE oraz wzmocnienia potencjału innowacyjnego i przemysłowego UE w warunkach globalnej konkurencji.

Konieczne jest zagwarantowanie niezakłóconej konkurencji na rynku wewnętrznym UE. Pozwoli to firmom dalej się rozwijać, a także konkurować na całym świecie – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. Wśród poruszonych zagadnień był też brexit oraz zmiany w systemie światowego handlu.

Tematom związanym z polityką klimatyczną i ochroną środowiska, nową polityką przemysłową UE oraz polsko-holenderską współpracą w zakresie sztucznej inteligencji były poświęcone spotkania z kierownictwem Ministerstwa Gospodarki i Klimatu: Ministrem Ericem Wiebesem i Sekretarz Stanu Moną Keijzer.

Poinformowała też, że Polska jest wiodącym europejskim producentem ekologicznych pojazdów transportu publicznego. Solaris jest już obecny w Holandii ze swoim autobusem Urbino 18 w holenderskim regionie Amstelland-Meerlanden, położonym niedaleko Amsterdamu) i planuje dalszą działalność na tym rynku. W 2018 r. polski rząd ponownie uruchomił Akcelerator Zielonych Technologii GreenEvo, który wspiera innowacyjne polskie firmy w dziedzinach takich jak gospodarka odpadami, uzdatnianie wody lub jakość powietrza.

Z kolei z minister Moną Keijzer szefowa MPiT rozmawiała głównie o nowej polityce przemysłowej UE i sztucznej inteligencji. – Polska, tak jak Holandia, należy do Grupy Przyjaciół Przemysłu. Przy każdej okazji podkreślamy rolę, jaką przemysł i powiązane z nim usługi odgrywają w gospodarce UE – powiedział Minister.

Głównymi wyzwaniami stojącymi przed przemysłem europejskim są rosnące koszty energii, transformacja cyfrowa, zapewnienie swobody przepływu danych i zwalczanie protekcjonizmu w handlu, zarówno wewnątrz UE, jak i poza nią. – Aktywnie uczestniczmy w dyskusji na temat tego, jak budować przewagę europejskiej gospodarki na globalnym rynku w stosunku do naszych trzecich partnerów. Uważamy, że w UE należy stworzyć przejrzystą strukturę zarządzania na wysokim szczeblu, aby rozwijać, wdrażać i monitorować przyszłą europejską politykę przemysłową – zapowiedziała Emilewicz.

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Wpis został opublikowany 4 Kwi 2019 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć